Мови

 

Конференції

Міжнародна наукова конференція «Другий Ватиканський Собор: дари Духа – таїна Церкви – свідчення людини»

Львів: Міжнародна наукова конференція присвячена ІІ Ватиканському собору

З нагоди 50-ліття ювілею початку ІІ Ватиканського Собору в Українському католицькому університеті 31 травня розпочалася міжнародна наукова конференція «Другий Ватиканський Собор: дари Духа – таїна Церкви – свідчення людини», яку організував Інститут Екуменічних Студій УКУ спільно з Інститутом релігії та суспільства УКУ та Інститутом святого Климента Папи УКУ (Рим).

Основна мета конференції допомогти християнам в Україні зрозуміти і оцінити усю значимість рішень ІІ Ватиканського Собору для розвитку Христової Церкви та східних католицьких Церков зокрема. Адже рішення Собору залишаються особливо актуальними для нас тому що, впродовж довгого часу прийняті документи, положення, дух Собору були недоступними для українців, які перебували під час його проведення у підпіллі.

Конференція розпочалася вступним словом ректора Українського католицького університету о. Бориса Ґудзяка, який пригадав історичні та суспільні обставини того часу, за яких діяв ІІ Ватиканський Собор. За його словами, це був «час потужних, глибоких, хвилюючих змін в світовій культурі. Коли вже з’являлося телебачення, коли літаки ставали доступними для пересічних людей, коли популярна культура зазнавала потрясінь рокової музики, католицька Церква під проводом блаженного Папи Івана ХХІІІ у цих місяцях готувалася до першої сесії ІІ Ватиканського Собору».

Про величну, знаменну подію, яка відбулася в історії Католицької церкви та її відгомін на теренах України поділився Кир Любомир (Гузар), Верховний Архиєпископ-емерит Києво-Галицький УГКЦ. Він закликав учасників духовно скористатися із тої науки, яку Господь дав через Собор. При цьому висловив власне прохання: «Собор треба прийняти. Мені здається, цього ми ще не зробили».

Почесними гостями конференції були: Монс. Томас Едвард Ґалліксон, Апостольський нунцій в Україні, Монс. Мєчислав Мокшицький, Митрополит Львівський РКЦ в Україні, Кир Мілан (Шашік), Єпископ-ординарій Мукачівської греко-католицької єпархії, Кир. Циріл (Васіль) Секретар Конгрегації Східних Церков, Митрофорний протопресвітер о. д-р. Іван Дацько, Президент Інституту Екуменічних Студій УКУ та Президент товариства для українців католиків «Свята Софія» у Римі.

Останній пригадав нам стан української ієрархії на час проведення Собору. «Єдиним носієм України на той час був Йосиф Сліпий», так як всі інші ієрархи на території України були знищені. о. Іван проаналізував кілька джерел, з яких черпалася інформація про роботу Другого Ватиканського Собору та актуальних дискусій на ньому і наголосив на браку інформації для українців, так як «тоді ми не мали жодного богословського журналу…Собор застав нас повністю безрадними і непідготовленими».

На думку доповідача ІІ Ватиканський Собор поклав початок новітньому екуменічному руху: «християни почали говорити в атмосфері взаємного розуміння та пошани».

Ще один доповідач Віктор Єленський, Президент Української асоціації релігійної свободи акцентував увагу на реформах, які передбачав Собор: «Революцію, яку здійснив Собор, для дуже багатьох була несподіваною. Курія давно вже не виглядала такою сильною, як вона була у 1962 році. Ані консерватори, ані модерністи не очікували, що Собор затягнеться надовго і передбачали, що він буде лише ставити печатки на уже давно підготовлені рішення».

Учасники конференції мали нагоду поставити запитання, а також поділитися власними думками щодо ІІ Ватиканського собору.

Завершився перший день конференції плідною дискусією щодо нашої готовності осмислити і сприйняти сміливі рішення ІІ Ватиканського Собору. У два наступні дні учасники працювали у секціях: богословській, екуменічно-еклезіологічній та суспільно-історичній.

http://www.ecumenicalstudies.org.ua/novini-institutu/2012/06/01/2735