Мови

 

Відмовитися від зневіри

Відчай дає поживу… газетам. Це коротке мстиве висловлювання є своєрідним обвинуваченням, яке підтверджується відповідними опитуваннями: більшість наших співвітчизників переживають інформацію як певне страждання.

«Рана інформації», ретельно досліджувана молоддю у Квебеку, передана делікатними словами у Франції у книзі Жака Гонне , завжди породжує реакцію безсилля, демобілізації, від яких намагаються захиститися апатією чи байдужістю. Стара пісня про «поїзди, які прибувають вчасно» теж відіграє свою роль. Лісова пожежа завжди є більш видовищною, ніж ліс, який росте.

Журналістська культура, насправді, не є дуже відкритою до «позитивного». І вона загалом має рацію, коли каже, що її робота полягає у викритті того, що йде погано, у «встромлянні заліза у рану», там, де дехто волів би, щоб вона говорила солодкуватою мовою млявого консенсусу, щоб ніщо ніколи не змінювалося і щоб «справи продовжувалися». Однак, коли (систематичне) ганьблення замінює (законний) критичний розум, коли постійна підозра покриває будь-яку ініціативу, саме інформація відвертається від своєї законності. Це - розслідування, яке шукає лише скандали і яке стає лінивим щодо пошуку рішень. Спробуйте захистити «позитивну» ідею на редакційному зібранні. Ангел пролетить, якщо хтось насмілиться сказати про це. У кращому випадку вас вважатимуть наївним, найчастіше просвітленим борцем, аж до потенційного співучасника розкрадання грошей… чи уваги. Потрібно буде подвоїти енергію, щоб перемогти та накинути запропоновану тему.

Цей другий номер щорічного журналу «Репортери Надії» доводить, що деякі побратими та засоби масової інформації, які є значно численнішими, ніж їх вважають, подолали перешкоду. Вони на цілих сторінках ілюструють фундаментальну ідею, яка надихає асоціацію: журналістика також перебуває у серці своєї дії, коли вона шукає і знаходить рішення наших проблем на майбутнє, коли вона виявляє, завчасно, а іноді проти течії, багатообіцяючі ідеї, битви-провісники, ще невідомі перемоги, коли вона зустрічає, у будь-якому соціальному середовищі та у будь-якій частині світу діючих осіб цих дій поступу. І часто ці рішення можуть бути застосовані в інших місцях і є немовби заразними.

У цьому немає нічого солодкавого чи наївного. Але як і в інших сферах, ми не знайдемо виходу, накидаючи «квоти» добрих нових, «позитивно дискримінуючи» події. Але, безперечно, борючись проти «лінощів» вдоволення очікуванням відхилення поточних подій і беручи ініціативу відвідати світ, аж до місцевості поблизу себе, щоб там знайти, поряд із нещастям, свідчення надії. Жан-Клод Гільбо, який написав першу передмову до цього журналу, в іншій передмові запрошував нас «відмовитися від сучасної відмови» . Я запрошую відмовитися від зневіри.

Лоїк Ервуе, колишній генеральний директор Вищої школи журналістики Ліля, почесний президент Вищої школи журналістики, диктор Радіо Франс Інтернасйональ, член журі асоціації «Репортери надії».