Мови

 

«Для екуменізму нам бракує молитви, святості і богословської компетенції», – о. Іван Дацько

2010-04-23 13:00

«Для екуменізму нам бракує духовного виміру, молитви, святості, богословської компетенції. Брак цього – причина сповільнення екуменічного діалогу», – заявив під час доповіді о. Іван Дацько.

«Єдність християн – це заповіт Христа. Христос залишив нам плащ, який ми, християни розтерзали. Щоб зшити його, потрібні люди святі та смиренні, які не людського, а Божого шукають. Саме смирення, святість, бажання справжньої єдності як серед католиків так і серед православних важко знайти», - зазначив о. Іван Дацько.

Він додав, що за його спостереженнями, окрім святості духа, молитви, нашій церкві потрібні справжні глибинні богослови, люди, що знаються на джерелах. «Католики і православні, надто довго послуговувались підручниками і поясненнями, натомість християнами треба йти до джерел. Екуменічний діалог обтяжений політикою, комерцією, особистими думками», - наголосив президент Інституту Екуменічних Студій.

О. Іван Дацько також розповів про роботу Змішаної Міжнародної Комісії з Богословського Діалогу між Католицькою Церквою та Cхідними Православними Церквами, яка востаннє збиралась у м. Пафос на Криті у жовтні 2009 року. «Роль і місце єпископа Рима в Церкві, у майбутній об’єднаній Церкві – це важливе питання, - говорить отець, - однак воно обтяжене історією, людськими прикметами, властивостями. Роль єпископа у християнській вірі це не найважливіше питання. Є більш суттєві – тріадологія, христологія, маріологія тощо. Однак питання єпископу Рима є каменем спотикання між православними і католиками». За словами, отця, на жаль, більшість християн вже звикли до поділу. Для католиків примат Папи сьогодні є ознакою Церкви, для православних – це немислимо.

Отець Іван Дацько з жалем констатував, що до конкретного зближення між католиками і протестантами теж не дійшло, змінилась лише форма відносин – з ворожих вони перетворились у тепліші. Прикро також, що між самими православними бракує єдності, відчутне суперництво між Царгородом і Москвою. «Однак важливо, що змінився підхід у роботі Комісії – шукати не те, що нас роз’єднує, а те що єднає, адже єднаючи елементів є набагато більше», - зазначив він.

Підсумовуючи, президент Інституту Екуменічних Студій наголосив, що християн єднає конечність молитви, вагомість біблійної герменевтики і знання історії. «Центром нашої єдності – є Христова віра, а не Рим. Тому треба йти до джерел (уникати стилю підручників), щоб пізнати дійсно якими були факти. Перше тисячоліття має бути моделлю для третього тисячоліття – треба його вивчати і застосовувати до сучасного, однак не думаймо, що тоді все було так добре», - підсумував о. Іван Дацько.

Під час заходу Інститут Екуменічних Студій на чолі з Антуаном Аржаковським презентували уривок фільму «Католики України» про Львівську Духовну Семінарію, який транслювали у телеефірі Франції.

Вероніка Саврук, студентка МПЕН

Світлина Львівської духовної семінарії Святого Духа