Мови

 

Йога, тантра, мантри – небезпечно чи безпечно для християнина?

2022-05-30 15:45

Інститут екуменічних студій Українського католицького університету в межах Екуменічної формаційної програми у співпраці з Патріаршою комісією УГКЦ з міжконфесійних та міжрелігійних відносин і Комісією зі сприяння єдності християн Переяславсько-Вишневською єпархією ПЦУ провів міжрелігійний семінар на тему «Йога, тантра, мантри: що важливо знати душпастирю щодо східних релігій». Головний доповідачем виступив диякон Михайло Іустин Шелудько, він досліджує східні релігії та методи духовності протягом багатьох років і є ліценціантом УКУ в галузі компаративного релігієзнавства і теології релігій. Респондентом на заході виступив д-р Павло Смицнюк, директор ІЕС, фахівець у сфері компаративного та політичного богослов’я. Модерував дискусією о. д-р Роман Фігас, науковий працівник ІЕС.

Диякон Іустин на початку роз’яснив етимологію та значення основних понять, навколо яких велася дискусія: йога, тантра, мантри. Він розповів, як ці терміни вживалися на початку і які трансформації ці слова та їхнє значення представляються сьогодні. Найважливіше, на чому наголосив доповідач, це вміння християнства не відкидати надбань релігій але уміння висловити Євангеліє у новий спосіб. Як зазначають деякі науковці, саме здатність християнства «перекласти» свої головні меседжі грецькою філософією, дало можливість християнізувати усю грецьку культуру. І, навпаки, нездатність християнства розповісти Добру новину у спосіб притаманний індуїстичному світогляду, поклало підвалину до не так успішної євангелізації цієї культури.

Диякон Шелудько наголосив, що хоча залишається небезпека синкретизму чи неправильного розуміння/застосування східних практик сучасними християнами, однак розсудлива практика індійської системи може заново відкрити з християнської спадщини те, що вже давно призабуте або ж стало надбанням самих академічних богословів. Первісно слово «медитація» є взагалі християнським: його вперше вжив католицький монах Гіго II (друга половина XII ст.) – глава ордену картезіанців, автор трактату про споглядальне життя.

Захід завершився плідною дискусією.

Семінар відбувся за підтримки Американської конференції католицьких єпископів.

Відео та дискусія семінару тут: