Мови

 

«Без участі церков, без метафізичного виміру примирення не може бути сталим», - д-р Ярослав Грицак

2021-08-05 11:30

«Фаміляризація породжує конформізм… Пригадайте приказку, що Господь ховає від нас речі тим, що ставить їх нам під ніс. Ця цитата демонструє метод, яким керуємось в проекті. Ми хочемо відійти на певну дистанцію від конфлікту і війни, подивитися на війну з перспективи відстані. Будемо дивитися на випадки примирення деінде, на кейси, які допоможуть ідейно, абстрактно подумати про мир», - акцентував директор Інституту Екуменічних Студій УКУ д-р Павло Смицнюк.

Д-р Ярослав Грицак, український науковець, історик і публіцист, доктор історичних наук, професор Українського Католицького Університету, у своєму виступі поєднав історію і сучасність. «Війна, на жаль, є нормою людської історії. Примирення – це не норма, а продукт останніх 70 років. Історики говорять, що польсько-українська війна – найдовша війна в історії Європи. Її можна порівняти з німецько-французькою на Заході, де перші спроби примирення почалися відразу після Другої світової війни.

Найбільше на перешкоді примирення є 2 події: польсько-українська війна за Галичину 1918 року і Волинь 1943 року. 1 листопада 2002 року ми у Львові організували спільну молитву, де звучала фраза «Просимо вибачення і вибачаємо». Спільна молитва зняла напругу. Жодних дискусій про цвинтар Орлят більше не було. Щодо Волинської різні, акція з примирення закінчилася повною невдачею. З жодної сторони не було бажання вибачати і просити вибачення. Але вчимося не тільки на перемогах, а й на поразках».

Проект реалізується Інститутом Екуменічних Студій УКУ, у співпраці з Харківським офісом Фонду Конрада Аденауера в Україні та міжнародними науковими партнерами. «Ми досягнемо миру, коли для українців по обидві сторони буде відкритий діалог. Реінтеграція повинна базуватися на повазі до людини. Церква і релігійні організації – важливі учасники цих процесів. Ми з радістю підтримуємо цей проект, дякуємо учасникам за інтерес до дискусії», - зазначила Дарія Дмитренко, координаторка проектів Харківського офісу Фонду Конрада Аденауера в Україні.

«Примирення, яке виникло після війни, розпочиналося в християнському світі. Ми свідомо апелювали до цього вибору, коли організовували акції у Львові і на Волині. Досвід наштовхує мене на думку, що ідея примирення виникла і функціонує в західній культурі. Я не знаю практики східнохристиянського примирення. Східні церкви схильні до симфонії з владою.

Примирення польсько-українське неможливе без примирення з Росією. На жаль, Кремль зараз не розуміє мови примирення, яка є внутрішньою силою. Але особливо зараз важливе українсько-українське примирення. Без участі церков, без метафізичного виміру примирення не може бути сталим», - прокоментував д-р Ярослав Грицак, український науковець, історик і публіцист, доктор історичних наук, професор Українського Католицького Університету.

Нагадаємо, сьогодні, 5 серпня, о 17.00 год відбудеться вже другий вебінар.

Програма: 

5 серпня 

17:00-17:20 Виступ д-р Жерара Паверса, директора Католицького центру з миробудування, фахівця в галузі миробудування на прикладі Європи, Латинської Америки та на Філіпінах, професора Університету Нотр-Дам, США.

17:20-18:00 Запитання-відповіді, дискусія

 

Деталі: http://www.ecumenicalstudies.org.ua

Контактна особа: Ірина Кітура, irakit@ucu.edu.ua

Реєстрація