Мови

 

ІЕС провів онлайн семінар «Екуменічна концепція УГКЦ: від візії до втілення»

2021-03-05 15:45

Інститут екуменічних студій Українського католицького університету у співпраці з Патріаршою комісією УГКЦ з міжрелігійних та міжконфесійних відносин провів дводенний онлайн семінар на тему «Екуменічна концепція УГКЦ: від візії до втілення». Нагодою для зустрічі став факт, що цього року втрачає чинність Екуменічна Концепція УГКЦ, яка була оприлюднена 23 лютого 2016 року, терміном на п’ять років. На семінарі підбили підсумки цього важливого документу та розглянули його з перспективи сприйняття цієї концепції іншими конфесіями України. В семінарі взяли участь священики, голови екуменічних комісій УГКЦ, та особи, зацікавлені тематикою християнського поєднання з України та з-за кордону.

Модерували семінар о. д-р Ігор Шабан, голова Патріаршої комісії УГКЦ з міжрелігійних та міжконфесійних відносин, та о. д-р Роман Фігас, науковий працівник ІЕС.

Відкрив науковий онлайн захід о. д-р Іван Дацько, президент ІЕС та довголітній учасник Змішаної комісії з богословського діалогу між Католицькою та Православними Церквами. о. Іван висловив своє задоволення і радість, що ІЕС організує сьогодні цей вебінар на таку актуальну для України тему. Він пригадав, що над Екуменічною Концепцією інтенсивно працюють єпископи, священики та експерти-миряни від початку (2001-го року) архипастирського служіння Патріарха Любомира Гузара.

о. д-р Роман Андрійовський, проректор Дрогобицької семінарії УГКЦ, у своїй доповіді, «Напрацьовуючи Екуменічну концепцію УГКЦ», наголосив, що Екуменічна концепція 2016, не була першим документом УГКЦ в царині екуменізму і пригадав попередні документи, видані Першоєрархами Церкви. О. Роман представив структуру документу, наголошуючи на його «екуменічній мові» відкритості до інших християнських спільнот.

Єпископ Павло Шварц, предстоятель Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви України виголосив доповідь на тему «Чого можуть навчитися одні в одних УГКЦ та Протестантські Церкви?» У своєму виступі він перерахував численні способи співпраці, які відкриваються перед Протестантськими та традиційними Церквами, зокрема в сфері катехитики і соціального служіння. Він висловив сподівання, що протестантські спільноти теж будуть напрацьовувати свої екуменічні концепції, що сприятиме розвиткові богословського діалогу між конфесіями.

О. Микола Біляк, член Синодальної Комісії з міжхристиянських відносин ПЦУ у своїй доповіді «Чи можлива спільна концепція єдності для УГКЦ та ПЦУ?» наголосив на догматичних різницях, які все ще існують між Православною та Католицькою Церквами, однак висловив переконання щодо можливості богословського діалогу та необхідності спільного служіння між Церквами.

Володимир Мамчин, докторант богословського факультету Інсбрукського університету Франца Леопольда (Австрія) виголосив доповідь «Які кроки слід зробити українським конфесіям, щоб бути більш відкритими: західний досвід». У ній доповідач потвердив факт, що, напрацьовуючи цей документ, УГКЦ явно бачить себе не об’єктом, а радше активним суб’єктом екуменічного руху.


Після виступів відбулася плідна дискусія та обмін думок.

Відео Першої частини семінару.

Відео Другої частини семінару.

Довідка:

Екуменічна формаційна програма (ЕФП) – це тривала навчально-формаційна програма, розроблена спільно Інститутом екуменічних студій та Патріаршою комісією УГКЦ з міжконфесійних і міжрелігійних відносин для священиків, членів екуменічних єпархіальних комісій УГКЦ та осіб зацікавлених справою християнської єдності, задля глибшого розуміння сучасних екуменічних процесів в Україні і світі та сприяння практичних ініціатив міжхристиянського діалогу та порозуміння. ЕФП проходить за часткової підтримки Підкомітету Допомоги Церкві в Центральній та Східній Європі Конференції католицьких єпископів Америки.