Мови

 

В УКУ презентували книжку Президента ІЕС о.Івана Дацька

2017-10-18 11:30

Захід провів Інститут екуменічних студій УКУ з нагоди 70-лiття ювіляра.  

Модерував презентацію проректор із зовнішніх зв’язків Українського католицького університету Олег Турій. Під час вступного слова отець-доктор Іван Дацько зазначив: «Цього року я не хотів святкувати свого 70-річчя. Але після того, як  пані Галина Бохонко і д-р Марія Горяча розповіли мені про ідею видати книжку з моїми працями, – я був дуже зворушений. Це можна пояснити  хоча б тим, що я сам не міг її сам впорядкувати. Сьогодні ми вже маємо цей том».  Також ювіляр признався, що довго боровся з думкою, як назвати цю працю. «Мені особисто подобався заголовок покійного  професора Володимира Кубійовича «Мені 70», але доктор Горяча пояснила, що в цьому випадку я не був оригінальним і так робити не можна». За словами отця Івана, теперішній заголовок - найкращий варіант.  

Ректор Українського католицького університету отець-доктор Богдан Прах у привітальному слові відзначив велику традицію УКУ. Вона полягає в тому, щоб поважати найглибші християнські цінності, в епіцентрі яких завжди є особа, завжди є той фундемент, на якому все будується. Отець-ректор також наголосив на важливості духовного зв’язку патріарха Йосифа Сліпого з отцем Іваном, що «творить певну ауру навколо таємничости, навколо тих людей, які були близько Патріарха Йосифа».

Президент Українського католицького університету Владика Борис (Ґудзяк) у своїй промові наголосив на важливості виходу цієї книжки. Він також підкреслив професійність отця-доктора під час праці з фактами різних історичних подій та особливо ролі людей в цих подіях. За словами Владики Бориса, отець Іван пам’ятає всі значні дати в житті Церкви і може розповісти, яка була погода в день події. «Відходить час, минає пам’ять, а те, що є зафіксоване на папері, у тексті за текстом, у виступі за виступом, - живе. Отець Іван ділиться своїм бажанням єдності християн. Я хочу сказати, що в цій книжці читач зможе ознайомитись з великим фактажем, а з іншого – це дух бажання. Великого бажайте. Таке чтиво є цікаве, воно запам’ятовується»,  - наголосив Президент УКУ.

За словами Владики Гліба (Лончини), Єпископа єпархії Пресвятої родини з осідком у Лондоні та Апостольський візитатор для українців греко-католиків Ірландії, саме постать митрополита Андрея і патріарха Йосифа мали значущий вплив на отця Івана. «Отець спеціалізувався у догматиці, але напрямок його був – екуменізм і це все віддзеркалює книжка. Об’єднання церков, повернення до однієї неподільної церкви – ця лінія прослідковується у цій праці». Владика Гліб наголосив, що повернення єдности Церкви – це є Божа справа, але нам не можна закласти рук. Патріарх Йосиф був в цьому прикладом, а отець Іван завжди це пропагував. Нам потрібно старатись і молитись за це.

Микола Горинь, політичний та громадський діяч, підкреслив наполегливість та рішучість свого друга у вирiшеннi будь-яких проблем. «Він завжди життєрадісний і знає, що будь-яку проблему можна вирішити», - підкреслив Микола Горинь у своєму виступі.

Богдан Трояновський, директор Видавництва «Свічадо» охарактеризував отця Івана як людину, яка дарує нову надію. Пан Богдан розповів детальніше розповів детальніше про допомогу отця Івана у встановленні  журналу «Свічадо».

«Він мав мішок обов’язків – підбір персоналу, розбудова структур та єпархій, над всім потрібно було багато працювати. Кожен день – суцільні відвідини. Надзвичайна витримка, толерантність, могли згладити ці часом дуже напружені ситуації. Якщо говорити про отця Івана в ті 90-тіроки – буквально все можна назвати словом «вперше», - тільки добрими словами згадувала про свого колегу Аніта Прокопович, архівіст Українського католицького університету.

Насамкінець Марія Горяча, науковий редактор праці отця Івана «У пошуках єдности і правди»,  поділилась більш особистими спогадами. Вона розповіла про перші роки праці з отцем-доктором і наскільки його підтримка була для неї важлива.

Зал був повний гостей: друзів і побратимів, співробітників і просто людей, для яких постать Президента Інституту екуменічних отця-доктора Івана Дацька має важливе значення.

Наталя Ліхновська

Фото Олександра Ласкіна