Мови

 

Кардинал Вільям Левада про цілі екуменізму

2010-03-11 17:00

«Сам процес роботи заради майбутнього єднання веде до змін в Церквах і спільнотах, які в нього залучені, - заявив католицький єрарх. - Коли ж такий діалог завершується возз'єднанням з Католицькою Церквою, вона сама змінюється, стаючи духовно багатшою». Проте кардинал підкреслив, що, в даному випадку, не має на увазі змін, які б стосувалися «суттєвих елементів Церкви, елементів освячення і істини. Христос наділив Церкву всією повнотою того і іншого. Проте можна говорити про збагачення в способах вираження цих суттєвих елементів, завдяки чому ми починаємо краще розуміти, якими невичерпними багатствами Ісус Христос насправді обдарував Свою Церкву». «Новиною екуменічного руху, - продовжив свою думку кардинал Левада, - є той факт, що незмінні істини і елементи святості, від віків присутні в Католицькій Церкві, розкриваються в новому ракурсі, отримують інше освячення: у тій формі, як їх переживають і культивують інші спільноти віруючих. І всі ці спільноти Христос закликає об'єднатися в одній досконалій спільноті, в якій би одна віра, одне церковне право, один культ, одна благодать переживалися і здійснювалися б по-різному, але складаючи гармонійне ціле». Якщо ми переконані, що те або інше твердження, що приймається нами, абсолютно правдиве, - додав глава Конгрегації віровчення, - ми все ж можемо глибше і повніше пізнати його сенс, завдяки участі інших спільнот віруючих, які роздумують про ту ж таємницю.

Прагнучи донести до слухачів своє розуміння екуменізму, кардинал Левада провів аналогію з оркестром. «Видиме об'єднання різних християнських спільнот з Католицькою Церквою можна уподібнити злагодженій роботі оркестру, - сказав він. - В оркестрі деякі інструменти можуть виконувати всі ноти, як, скажімо, фортепіано. На фортепіано можна зіграти всі без виключення ноти, які виконує скрипка, арфа, флейта або труба... Однак, коли ці інструменти виконують ті ж ноти, що і фортепіано, враження від цього абсолютно інше, незрівнянно багатше. В результаті ми маємо повноту, симфонію. Так само і метою екуменічного руху є перехід від сучасної какофонії до симфонії, до виконання тих же нот Богооб'явленої істини, тих же акордів освячення, того ж ритму християнської моральності і благодаті, але у всій повноті і красі виконання, так, щоб весь світ сповнився захопленням благозвучністю Слова Божого».

«Всі інші інструменти в оркестрі настроюють по фортепіано, - продовжив він, - вони не зможуть скласти злагодженого оркестру без фортепіано. І це є воля Божа, щоб світ, якому адресоване Його слово, почув один прекрасний музичний твір, в чиє виконання внесуть свій вклад багато дуже різних інструментів». Далі кардинал Левада навів конкретні приклади специфічного вкладу різних Церков: Православної, Протестантських, Англіканської...

«Христос бажає саме видимої єдності християн, - підвів він підсумок, - а не якогось невловимого, недосяжного... А ми деколи не усвідомлюємо до кінця цінності скарбів, якими володіємо, а тому потребуємо духовної проникливості наших братів, щоб належним чином зрозуміти їх значення».

http://www.christusimperat.org/uk/node/25584