Мови

 

У Тернополі розпочала роботу виставка “Витоки толерантності

2008-02-04 15:15

Значна частина виставки стосується ідеї релігійної толерантності: діяльності глави УГКЦ у першій половині ХХ століття митрополита Андрея Шептицького, православних священиків батька і сина Олександра та Олексія Глаголєвих з Києва, відомого вченого Сергія Аверинцева. Гідами для відвідувачів цієї безкоштовної акції, котра триватиме у Тернополі до 14 лютого, виступають спеціально підготовлені 10 волонтерів-старшокласників вказаної школи.

Виставка відбувається в рамках в рамках освітнього проекту “Голодомор, Голокост, Гулаг — трагедії ХХ століття на Українській землі. Злочини тоталітарного режиму проти народу та людини”, організаторами якого є окрім Інституту юдаїки благодійні фонди “ДАР”, “DAAR”, засновник музею Голокосту у Хюстоні Білл Морган, директор офісу міжнародної інвестиційної компанії “СигмаБлейзер” Морган Вільямс та Всеукраїнська Асоціація викладачів суспільних дисциплін “Нова доба”.

“На жаль історію людства протягом століть вивчають як історію війн та конфліктів. Це наша біда. Кого ми знаємо в історії? Великих полководців, воєначальників, царів і, в крайніх випадках, великих архітекторів. Дуже рідко ми звертаємося в історії до людської особистості. Як правило людська особистість у тоталітарних режимах, а саме вони часто правили у світі, не вартувала нічого і трагедії в нас оцінювали мільйонами. І наші діти, вивчаючи історію, знали, що десь там загинуло 5 мільйонів, а в іншому місці — може 8, а може і 12 і точно це нікого не цікавило,” – розповідає Ю.Смілянська.

Разом з тим, якщо у попередні часи, щоб вижити, потрібно було вбивати, у ХХІ столітті, щоб вижити, людство повинне навчитися знаходити порозуміння в середині себе, зазначає вона. І приклад для такого порозуміння, за словами Ю.Смілянської, подають люди, наші земляки, які зробили для толерантності дуже багато, які жили нею, але яких часто не знаємо.

“Пам’ятаєте, у “Білій гвардії” Михайла Булгакова діє отець Олександр. У Булгакова немає випадковостей. Це означає, що тоді до отця Олександра ходив увесь Київ. Коли у 1905 році розлючений та п’яний натовп ішов на єврейський погром, він зупинив його хрестом і влаштував моління, врятувавши багато життів. І коли відзначали 30-ліття вченої діяльності отця Олександра, до нього прийшли католицькі патери, протестантські пастори, мулли, рабини, професори і старці,” – говорить директор Інституту юдаїки.

Дар толерантності, любові до людей передався і сину отця Олександра, Олексію Глаголєву, котрий, будучи високоосвіченою людиною, але сином репресованого священика, змушений був працювати чорноробом і вантажником. Під час Другої світової війни отець Олексій врятував багато євреїв, і він є праведником світу, зауважує Ю.Смілянська.

Ще один “праведник світу” і рятівник життів — митрополит УГКЦ Андрей Шептицький, якому на виставці присвячені три стенди.

“Він, представник багатої полонізованої родини, римо-католик із чудовою освітою, повернувся до свого народу. Він будував лікарні, притулки, сприяв оздоровленню та освіті бідних дітей, допомагав митцям,” наголошує Ю.Смілянська.

Митрополита А.Шептицького заарештовували представники усіх чужоземних влад, які змінювалися в Україні і він, йдеться у матеріалах виставки, справедливо писав: “Ми не поділені на католиків, православних, протестантів, англікан; ми поділені на тих, хто хоче і не хоче Єдності.” Окремий наголос організатори виставки роблять на діяльності Митрополита в часи Голокосту, коли він та його оточення демонстрували справжню вірність заповіді “Не вбий”.

Про все вищезгадане протягом двох тижнів тернополянам розповідатимуть гіди-школярі. З цими старшокласниками організатори проекту намагатимуться не втратити контакт навіть після його завершення, каже Ю.Смілянська. На виставку очікують біля 5 тис. відвідувачів.

http://www.risu.org.ua/ukr/news/article;20517/