Мови

 

Молодь з різних країн світу обговорила в Мінську тему "Церква в житті суспільства і навколишнього світу"

2006-12-12 13:45

Семінар був організований на базі Інституту Теології імені святих Мефодія і Кирила Білоруського державного університету. У роботі семінару взяли участь президент "Синдесмоса" Христофор д'Алоїзіо, представники різних молодіжних братств і духовних шкіл з Білорусі, Росії, України, Польщі, Греції, Бельгії, Угорщини, Аргентини і Фінляндії. З України, в якій до сих пір немає організацій-членів "Синдесмоса", на семінар приїхали Антуан Аржаковський, директор Інституту екуменічних студій (Львів), і священик Андрій Дудченко, відповідальний редактор порталу "Православ'я в Україні".

День перший - Відкриття і доповіді

В день відкриття семінару його учасників вітав єпископ Гродненський Артемій (Кищенко), голова об'єднання молоді Білоруської Православної Церкви. У своєму виступі владика звернув увагу на важливість осмислення подвигу новомучеників і ісповідників, що постраждали під час гонінь на віру при радянському режимі. Досвід новомучеників показує, що віра є підставою життя людини. Владика також застеріг від ототожнення православ'я з національною ідеологією або формами культури. "Православ'я - це життя в Святому Дусі", - сказав владика. Він також підкреслив, що християнину недостатньо зберігати внутрішнє благочестя, важливо також розуміти світ, який нас оточує.

Темою першого дня роботи семінару було осмислення "Послання до Діогнета" - одного з найранніших пам'ятників християнської писемності. Викладач Свято-філаретовського інституту (Москва) Віктор Котт звернув увагу на сприйняття античним читачем виразу з Послання ".що в тілі душа, то в світі християни". За часів античності тіло сприймалося як "темниця душі". Християнський же підхід до тіла в корені відрізняється від язичницького: тіло може брати участь у спасінні, яке приніс людині Христос. Тому і становище християн в світі не таке, як становище душі в "темниці" тіла: для християн "всяка вітчизна - чужина", але одночасно і "всяка чужина - вітчизна". Обговорення послання продовжилося в малих групах, де всі учасники семінару могли виразити своє розуміння цього тексту.

У перший день роботи також виступив професор Інституту Теології (Мінськ) Андрій Данилов з доповіддю на тему "Екологія в контексті етичного богослів'я". Доповідач призвав християн знайти благоговіння і відповідальність перед всім створеним, підходити до творіння з "восхваляючою подякою". По думці доповідача, все творіння має таїнственний вимір, вершина якого - Євхаристія, і Церква може вказати світові на цей вимір, а також вона може і повинна учити християн жити відповідально по відношенню до навколишнього світу.

Доповідь Віктора Котта була присвячена темі "Соціальна відповідальність християнина: досвід ХХ століття". Доповідач відзначив, що у Церкви не існує остаточних богословських відповідей на соціальні питання. Християни в світі, за думкою автора, живуть не ради себе, але для того, щоб творити справу Христову - справу воскресіння людини і всього світу. Особливо гостро проблему соціального виклику християни відчули в ХХ столітті - після того, як припинили існування християнські держави. Крах Російської імперії, війни, геноцид і ін. поставили перед християнами соціальну проблему, і серед християнських відповідей на цю проблему особливо виділяються відповіді-свідоцтва (у розумінні свідоцтва як грец. "мартіріа" - що перекладається як мучеництво, тобто свідоцтво всім своїм життям навіть до смерті). Світ, підкреслив доповідач, жадає повноти християнського свідоцтва.

Після завершення доповідей учасники семінару відвідали Курапати - місце масових розстрілів і поховань жертв сталінських репресій 1937-41 років. Місце це ретельно ховалося радянською владою, а після розпаду Союзу Білоруські власті також намагалися стерти з лиця землі пам'ять про сатанинські діяння вождів комуністичної партії. Меморіал в лісовому масиві на місці репресій існує завдяки цивільній ініціативі. Про свій досвід перебування в сталінських таборах учасникам семінару розповів пастор баптистської церкви Ернст Сабіла, що постраждав в роки репресій безбожного режиму за ісповідання віри в Христа.

Увечері учасники семінару зібралися в будинку міжцерковного спілкування "Кинонія" під Мінськом, де був організований нічліг, а також ранішні і вечірні богослужіння, спільні трапези і вечірні неформальні заходи. Молитви під час служб в домашньому храмі звучали на мовах тих народів, звідки прибули учасники. Вечірнє неформальне спілкування, під час якого проводилися презентації організацій учасників, творчі вечори, ігри і ін., допомагало краще пізнати один одного і сприяло створенню неповторної атмосфери справді братського християнського спілкування.

День другий - Дискусійні групи

9 грудня робота семінару продовжилася в дискусійних групах по темах "Шляхи свідоцтва про Христа суспільству", "Церква і політике (як управління суспільством)", "Відповідальність християнина за суспільство і культуру". Підсумки обговорення в групах були представлені після закінчення дискусій.

У першій дискусійній групі, в роботі якої брав участь і відповідальний редактор порталу "Православ'я в Україні", було піднято питання про те, чи всі шляхи християнського свідоцтва в суспільстві є корисними? Учасники обговорення погодилися з тим, що в основі християнського свідоцтва повинне бути те нове життя, яке дає Христос віруючому, тобто перетворююча сила Воскресіння Христова. Звернення християнина до світу виникає з вірності Богові, що послав в світ Христа і посилав християн на справу свідоцтва. Християни відповідальні за мир, в якому вони живуть, і ця відповідальність є прямою заповіддю Божою, а не якимось "факультативом". При цьому християнин, живучи в світі, але "не від світу", не повинен відчужуватися від світу або звеличуватися перед ним, бо любов не може дивитися "звисока".

Учасники групи звернули увагу також на складне питання сприйняття церковної дійсності людиною, що шукає віру. Завдання місії - привести людину до Христа в Його Церкву. Але люди, що живуть у миру, не мають досвіду життя усередині Церкви, дивляться на неї ззовні, і цей образ не відповідає суті Церкви. Недоліки і нелади церковного життя охоче обговорюються в світських ЗМІ, і за гріхами церковних людей буває непросто розглянути те, що складає суть Церкви. Учасники обговорення прийшли до висновку, що сьогодні одним з неодмінних елементів християнської катехизи (навчання тих, що приходять в Церкву новоначальних) повинне бути ухвалення охрещуваним відповідальності за Церкву. Церква - не тільки ієрархія або церковні інституції, Церква - це народ Божий, такий, що становить Тіло Христове. І за стан цього Тіла відповідає до певної міри кожен християнин.

Учасники обговорення привели витяг з "Основ соціальної концепції Російської Православної Церкви", де виражена принципова неприпустимість участі кліриків в політичній боротьбі, передвиборній агітації і ін., але допускається участь в цих процесах мирян. Чи не виявляється при цьому, що Церква ділиться на дві частини, подібно до західного вчення про "церкву тієї, що дає" і "церкву що сприймає", де друга в деякому розумінні неповноцінна і тому для неї допускається те, що неможливе для першої? При обговоренні цього питання було приведено думку одну з попередніх президентів "Синдесмоса" митрополита Гір Ліванських Георгія (Ходра). Владика наполягає на неможливості для кліриків бути членами політичних партій, оскільки партія завжди представляє лише частину суспільства, і якщо клірик Церкви ідентифікує себе з однією частиною, то тим самим він протиставляє себе іншим. А це неприпустимо з пастирської точки зору, бо пастир повинен прагнути бути "всім для всіх", по слову апостола Павла. Учасники семінару відмітили, що, не беручи участь в політичній або передвиборній боротьбі, Церква все ж таки може і повинна прославляти свій голос в суспільстві по таких питаннях, коли мовчання означає потурання гріху. Якщо в суспільстві здійснюється гріх в національному масштабі, Церква повинна назвати гріх своїм ім'ям, тобто викрити його - і це один з важливих способів християнського свідоцтва.

Третя група учасників обговорювала питання відповідальності християнина за суспільство і культуру, в яких він живе. Учасники обговорення відзначили, що Церква, як правило, реагує на події, що вже відбулися, тоді як було б краще, якби Церква в деякому розумінні задавала тон і була на півкроку попереду суспільних і культурних процесів.

У завершенні другого дня роботи семінару Лідія д'аАлоїзіо (дружина президента "Синдесмоса") поділилася своїми поглядами на процеси секулярізациі в сучасному західноєвропейському суспільстві. Вона відзначила, що під секуляризацією в східноєвропейських країнах часто розуміють не те ж саме, що в Західній Європі. Тоді як на Заході секуляризація розглядається переважно як відсутність розуміння меж добра і зла, в Східній Європі під секуляризацією розуміють різні наслідки цього. Лідія відмітила, що і Західна Європа в плані секуляризації не вдає із себе єдине ціле: тоді як у Франції про релігію практично не прийнято згадувати в суспільстві, в Бельгії (звідки приїхала виступаюча) основи релігійних знань офіційно викладаються в світських учбових закладах. На жаль, відмітила Лідія, православні християни в Західній Європі поводяться далеко не кращим чином, засуджуючи один одного, проявляючи націоналізм в етнічних общинах, претендуючи "знати відповіді на всі питання" - і це дуже заважає справі християнського свідоцтва.

День третій - Євхаристія і спілкування

Третій день роботи семінару - неділя 10 грудня - почався Божественною літургією в храмі Покрова Пресвятої Богородиці в Мінську, куди запросив учасників семінару клірик храму священик Олександр Шрамко. Покровський храм знаходиться на околиці міста, в живописному місці біля святого джерела, яке безуспішно намагалися засипати будівельним сміттям в роки радянської влади. Перший храм на цьому місці, дерев'яний, який стоїть і до цих пір, був побудований в дуже стислі терміни в період літніх відпусток державних чиновників, які опиралися будівництву. Декілька років по тому вдалося отримати дозвіл на будівництво великого кам'яного храму, в якому вже завершені оздоблювальні роботи і готується посвячення престолу.

Після спільного Причастя і братської трапези з настоятелем і кліриками храму, учасники семінару поїхали на екскурсію в Музей народної архітектури і побуту в Строчице під Мінськом, де познайомилися із зразками архітектури і предметами побуту жителів центральної частини Білорусі XVII-XIX століть.

Увечері цього ж дня відбулася презентація братства "Синдесмос" для учасників семінару, яку провів президент братерства Христофор д'Алоїзіо. Кожен з учасників мав можливість поставити свої питання про історію і діяльність "Синдесмоса" президентові або генеральному секретареві братерства Ользі Олейник.

Христофор розповів про цілі і завдання братства, про досвід попередніх зустрічей і конференцій. Завдання "Синдесмоса" - створити усередині Церкви простір для вільного спілкування молодих християн з різних країн і Помісних Церков, для пізнавання і відкриття один одного в досвіді сопричасності і спілкування в любові. Особливо живою вийшла дискусія про переклади літургійних текстів на сучасні мови і інші питання відродження церковного життя. Христофор також дав ексклюзивне інтерв'ю для порталу "Православ'я в Україні", яке скоро буде опубліковано.

День четвертий - прощання

Останній день роботи семінару був присвячений підведенню підсумків зустрічі. Учасники поділилися своїм особистим досвідом, набутим за ці дні, а також запропонували ряд нових ідей. Для деяких учасників цей семінар став першим досвідом зустрічі з "цією частиною світу", за висловом учасниці з Аргентини. Учасники відзначили, що дискусії і досвід спілкування, набутий за дні семінару, не повинен припинятися в майбутньому. Цим досвідом слід ділитися з іншими братами і сестрами, зі всім народом Божим, а також продовжувати обговорення тим, що хвилюють сьогодні православну молодь. Як відзначив протоієрей Марк Вавранюк (Польська Православна Церква), семінар показав ті "важливі сфери церковного життя, про які ми, пастирі, деколи забуваємо". Було внесено також ряд практичних пропозицій щодо організації спілкування учасників семінарів "Синдесмоса" між зустрічами і інформаційного обміну.

Після обіду цього ж дня відбулася екскурсія по центру Мінська, якою і завершилася програма семінару.

Для деяких учасників семінар в Мінську став першим досвідом зустрічі з "Синдесмосом". Цей досвід показав, що православний рух "Синдесмос", заснований приснопам'ятними батьками Олександром Шмеманом і Іоанном Мейендорфом, живий і діючий. На його зустрічах і семінарах можливе повне і щире спілкування православних християн різних помісних традицій, відверте обговорення найбільш важливих питань, без засудження незгідних, сопричасність один одному в Христі в досвіді спільної молитви і Євхаристії і прийнятт відповідальності за свою приналежність до Церкви Христової.

Наступна зустріч "Синдесмоса" планується в лютому 2007 року в Аргентині, де пройде семінар для лідерів православних молодіжних організацій.

http://kiev-orthodox.org/site/churchlife/1386/