Мови

 

Навчіться чинити добро, шукайте справедливості! – Тема цьогорічного Тижня молитви за християнську єдність

2023-01-17 17:30

Робоча група, призначена Радою Церков штату Міннесота, обрала цей вірш із першого розділу пророка Ісаї, як головну тему: «Навчітеся добро чинити; шукайте правди, захищайте пригнобленого, обороняйте сироту, заступайтеся за вдову!» Контекст, у якому були написані ці тексти, стосується позасудового вбивства Джорджа Флойда та суду над поліцейським, відповідальним за його смерть. Коли християнські громади Міннесоти намагалися відреагувати на виклики цих подій, вони також визнали свою власну причетність. Церква покликана бути знаком та інструментом єдності, якої Бог бажає для всього Свого творіння, але поділ між християнами послаблює її ефективність. Християни повинні покаятися у своїх поділах і працювати разом, щоб бути джерелом примирення та єдності у світі.

Текст із пророцтва Ісаї 1, 12-18:

Як приходите, щоб з'явитись перед моїм обличчям, то хто від вас вимагає, щоб ви топтали мої двори? Не приносьте більше пустих дарів! Кадило стало осоружним для мене. Нових місяців, субот і скликання сходин я не можу стерпіти: беззаконня разом з урочистим зібранням. Від новомісяччів ваших та святкувань ваших відвертається душа моя. Вони для мене стали тягарем, вони мені незносні. Коли ви простягаєте руки ваші, я відвертаю від вас мої очі. Навіть коли помножуєте молитви ваші, я їх не чую. Руки ваші повні крови.

Обмийтеся, станьте чистими; усуньте з-перед моїх очей нікчемні ваші вчинки; перестаньте чинити зло! Навчітеся добро чинити; шукайте правди, захищайте пригнобленого, обороняйте сироту, заступайтеся за вдову! Ходіть же й розсудимось, - говорить Господь. Коли б гріхи ваші були, як багряниця, вони стануть білими, як сніг; коли б, мов кармазин, були червоні, стануть, як вовна.

Пророк Ісая навчав, що Бог вимагає праведності та справедливості від кожного з нас, весь час та у всіх сферах нашого життя. Сучасний світ сьогодні в різний спосіб відображає ті виклики розділення, котрим протистояв Ісая в своїх моліннях. Справедливість, праведність та єдність беруть свій початок від абсолютної Божої любові до кожного з нас, є самою сутністю Бога та якого ставлення один до одного Бог очікує від нас. Божа мета – створити нове людство «від усякого народу і племен, і людностей, і язиків» закликає нас до миру та єдності, яку Бог завжди бажав для свого творіння.

Тиждень Молитов – чудовий час для християн визнати, що розколи між нашими Церквами та конфесіями тісно пов’язані з іншими видами розколів людства. Спільна молитва за християнську єдність дозволяє нам зосередитися на тому, що нас об’єднує та почати протистояти гнобленню та розколам всього людства.

Біблія говорить нам, що ми не можемо відмежувати наші стосунки з Христом від нашого ставлення до всіх Божих людей, особливо тих, котрі є «одними з братів наших найменших» (Мт. 25:40). Християни покликані вийти та слухати плач тих, хто страждає, щоб таким чином краще зрозуміти та зреагувати на історії страждаючих та їхні травми.

Вдови та сироти займають особливе місце в Святому Письмі, а також, подорожні, як представники найбільш вразливих верств суспільства. Пророк закликав спільноту, щоб у той час, коли вона процвітає, не забувати захищати та допомагати найбіднішим та найвразливішим серед них. Заклик пророка також дає відгомін і в наш час: ми мусимо зрозуміти, хто найвразливіший сьогодні в нашому суспільстві?

Пророк Ісая свого часу закликав Божий народ навчитися робити добро разом; разом шукати справедливості, разом рятувати пригноблених, захищати сироту і разом заступатися за вдову. Виклик пророка однаково стосується і нас сьогодні. Як ми можемо жити нашою єдністю як християни, щоб протистояти злу і несправедливості нашого часу? Як ми можемо брати участь у діалозі, підвищувати обізнаність, розуміння та прийняття життєвого досвіду один одного?

Ці молитви та зустрічі серця впродовж цьогорічного Тижня молитов за християнську єдність мають силу змінити нас – індивідуально та колективно. Давайте будемо відкритими для присутності Бога в усіх наших зустрічах один з одним, коли ми прагнемо змінитися, зруйнувати системи гноблення та зцілити гріхи расизму. Давайте разом брати участь у боротьбі за справедливість у нашому суспільстві. Ми всі належимо Христу.

Тексти із сайту Всесвітньої Ради Церков та Папської дикастерії сприяння християнській єдності.