Мови

 

Папа: Найбільше зближує християн «екуменізм на крові»

2014-12-03 09:45

Відвідини країни, де понад 99 % населення — мусульмани, не могло не спровокувати запитань стосовно міжрелігійного діалогу, ісламофобії та переслідування християн. У цьому контексті Папа зауважив, що не слід урівнювати іслам і тероризм, але «було би добре, щоб усі ісламські лідери, чи то політичні, релігійні чи академічні провідники, чітко висловилися й засудили» релігійне насильство.

Святіший Отець підтвердив своє бажання відвідати Ірак, але він усвідомлює, що наразі візит неможливо здійснити, адже це «створить дуже серйозні проблеми для влади, зокрема, у сфері безпеки». Тему стосунків між народами порушували й у контексті 100-річчя геноциду вірмен в Османській імперії. Папа Франциск звернув увагу на те, що Президент Туреччини написав листа на цю тему, якого, однак, розкритикували, мовляв, він заслабкий. На думку Папи, не зважаючи на те, чи сильний чи слабкий зміст, це — простягнута рука, що завжди позитивне. За його словами, слід молитися за примирення між народами, сподіваючись на те, що шлях «малих жестів та малих кроків» приведе до зближення.

Святіший Отець ще раз повторив своє ствердження, що людство переживає третю світову війну, але частинами, а над різними проявами ворожнечі переважають економічні питання, адже існує «ідол гроша», який «посів центральне місце замість людської особи». Папа знову назвав жахливою торгівлю зброєю, а щодо загрози ядерної війни він зазначив, що людство так і не засвоїло уроків минулого.

Говорячи про міжхристиянські стосунки, Святіший Отець наголосив, що сьогодні особливо проявляється «екуменізм крові», адже часто на Близькому Сході та в інших частинах світу численні християни зазнають переслідувань і віддають за віру своє життя, без огляду на їхню конфесійну приналежність. «Наші мученики взивають до нас: Ми – одне! Ми вже осягнули єдність у дусі та в крові», — сказав він.

Щодо діалогу з православними, то Папа зауважив: не слід чекати того дня, коли богослови досягнуть згоди, але вже відтепер потрібно разом прямувати вперед до єдності шляхом спільних молитов, через діла милосердя. Згадуючи конкретні питання екуменічного діалогу, він ще раз підтвердив право на існування Східних Католицьких Церков та знову висловив бажання зустрітися з Московським Патріархом Кирилом, хоч би куди і коли той його запросив. Святіший Отець також вказав на готовність обговорити першість Єпископа Рима й того, яка форма здійснення цього служіння буде прийнятною для всіх.

«Щодо форм здійснення першості, — зауважив Папа, — ми повинні шукати натхнення у першому столітті. Я не хочу сказати, що Церква помилялася. Ні! Вона пройшла своїм історичним шляхом. Але сьогоднішній історичний шлях Церкви — це той, на який вказував святий Йоан Павло ІІ», тобто шукати згоди у світлі першого тисячоріччя. Святіший Отець також висловив сподівання, що християни зможуть разом святкувати Пасху.

CREDO