Мови

 

Комюніке із семінару «Єдина дата Пасхи – можлива: Алеппський консенсус 1997 року».

15 травня 2009 року Інститут Екуменічних Студій (Український Католицький Університет, Львів), організував семінар на тему «Єдина дата Пасхи – можлива: Алеппський консенсус 1997 року».
Зустріч була організована в рамках Магістерської програми екуменічних наук Українського Католицького Університету та Львівського національного університету імені Івана Франка.
У семінарі взяли участь: - від Всесвітньої Ради Церков – д-р Дагмар Хеллер, професор Екуменічного Інституту в Босе, одна з організаторів зустрічі в Алеппо 1997 року, - від Католицької Церкви – о. д-р Мілан Жуст, представник Папської ради для сприяння християнській єдності, - від Української Православної Церкви – д-р Костянтин Сігов, директор Центру Св. Климента, головний редактор видавництва «Дух і Літера».
До обговорення також жваво долучилися представники багатьох християнських Церков Львова.
Головні доповідачі семінару представили та проаналізували документ із Алеппо, обговорили рекомендації, які він пропонує для встановлення спільного методу обчислення Пасхи (принцип: збереження норм І Вселенського Собору у Нікеї, підрахунок астрономічної дати найбільш точним науковим способом та використання як основи для підрахунків Єрусалимського меридіану). Окрім цього, було наголошено на важливості пошуку спільної дати для святкування найбільшого християнського свята та особливої ролі, яку відіграє консенсус 1997 року на шляху до цієї мети.
Учасники семінару вважають алеппські рекомендації найбільш прийнятними для усіх християнських Церков як Cходу, так і Заходу. Вони переконані, що їхнє застосування для встановлення спільного святкування світлого празника Воскресіння Христового стало б чудовим свідченням дієвості Святого Духа у світі та спільним християнським свідченням Євангелії світові. Учасники свідомі того, що головна проблема лежить не у підрахунках, а в комплексному ставленні та у відсутності довіри між різними християнськими деномінаціями у зв’язку з тривалими поділами. Це є однією з найбільш важливих причин, чому так важко прийняти пропозицію, котра відрізняється від тієї, що існує зараз. Необхідно зробити ще чимало в питаннях взаєморозуміння та примирення.
Ціль семінару – ширити добру новину щодо консенсусу, якого досягли християни в Алеппо на шляху до спільного святкування празника Воскресіння Христа.
Дорога, яку пройшли християни в питанні встановлення спільної дати Великодня, була довгою та важкою.Від початку ХХ століття в християнському світі все частіше лунали заклики до подолання поділу між Церквами та висловлювалося бажання йти назустріч один одному. Одним із важливих кроків у цьому напрямку мало б стати спільне святкування найбільшого християнського свята – Пасхи. На християнському Заході – Римо-Католицька і Протестантські Церкви – були навіть готові прийняти фіксовану дату Пасхи на другу неділю квітня, якщо ця пропозиція отримала б згоду серед усіх. Таке вирішення запропонували на розгляд Церквам християнського Сходу. Комісія від Православних Церков, яка була створена для цієї мети та засідання якої відбулося в 1977 році в Шамбезі, рішуче відхилила ідею фіксованої дати Великодня, оскільки це б суперечило тисячолітньому способові обчислення Пасхи. Усі члени комісії висловились за те, щоб дату свята Воскресіння обчисляти згідно правил Нікейського Собору (перша неділя після повного місяця по весняному рівноденню) та застосовувати при цьому сучасні наукові астрономічні підрахунки.
Двадцять років опісля, у 1997 році, Всесвітня Рада Церков на ласкаве запрошення Сирійської Православної Церкви та у співпраці з Близькосхідною Радою Церков організувала нараду в Алеппо (Сирія), де богослови усіх присутніх Церков (католицької, протестантської та православної традицій) підтримали рішення православної конференції та постановили, що найбільш прийнятним та закоріненим у традицію способом обчислення дати святкування Пасхи було б дотримання норм Нікейського Собору та святкування Великодня у першу неділю після повного місяця після весняного рівнодення, використовуючи у розрахунках сучасні наукові дані. Нарада рекомендувала використовувати як основу у таких підрахунках Єрусалимський меридіан, місце смерті та воскресіння Ісуса Христа.
Учасники семінару у Львові бажають привернути увагу усіх християн до болючого питання поділу у святкуванні свята над святами – світлого дня Пасхи та повідомити з новою силою про консенсус і поступ, якого вже досягли християни в цьому питанні. Вони глибоко переконані, що рішення наради в Алеппо, на яке чекали ціле століття, може стати конкретним та реальними кроком на шляху до спільного святкування Великодня та, тим самим, продемонструвати світові бажання християн спільно свідчити живе слово Євангелії – «щоб усі були одно».
У наступних 2010 та 2011 роках дати святкування Христового Воскресіння в східній та західній традиціях знову співпадатимуть. То ж учасники семінару заохочують усіх християн активно долучитися до обговорення цієї проблематики та прикласти усіх зусиль, аби такий збіг дат ставав не винятком, а радше правилом, й відтак Церкви християнського Сходу і Заходу спільно святкували світлий празник Паски, що стало б ще одним реальним кроком до віднайдення у майбутньому повного сопричастя.