Мови

 

ФІНАЛІСТ. Олександр Ярощук — «ОСББ: виробити систему, яка буде працювати» (Інтернет-портал "Громадський простір")

Днями Громадський Простір завітав у Бровари, аби поспілкуватися з головою успішного ОСББ Андрієм Сауком. Він нам розповів про досвід у створенні та розвитку цієї спільноти, а ще - про перепони у започаткуванні ОСББ руху. Андрій Саук очолив ОСББ у будинку по вулиці Симоненка, 2-А в місті Бровари 1 січня цього року, і відтоді активно працює, оновлює та покращує будинок в усіх аспектах, адже твердо вірить, що це приноситиме користь всім мешканцям та змінюватиме підходи до надання та реалізації сфери комунальних послуг в Україні.

За цей час Андрій Саук вже виробив у своєму будинку систему управління, зокрема: забезпечення водою, забезпечення порядку та чистоти, облагородження будинку та прибудинкової території, утеплення тощо.

Про ОСББ в Україні

Власне, в Україні перші ОСББ було створено ще 1995 року. З того часу по всій країні працює вже близько 12 500 об'єднань. Правовою базою діяльності об'єднань власників багатоквартирних будинків є Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", прийнятий 29 листопада 2011 року.

Давайте ж довідаємося, як працює одне конкретно взяте ОСББ у Броварах

До створення ОСББ у будинку ситуація була набагато гіршою. Стояла вода в підвалах (незважаючи на те, що там знаходиться важливе обладнання на сотні тисяч доларів), на подвір'ї часто смітили, був відсутній роздільний збір сміття, загалом порядку не було.
А що ж вдалося зробити за 11 місяців головування Андрію Сауку?

"У нас ОСББ з 1 січня. Ми поставили відеоспостереження, змінили вхідні двері, зробили ремонти. Заново стелимо штукатурку. Переклали плитку. Зараз думаємо над насосами. За 11 місяців ми зібрали 70 тис резервів", - каже Андрій Саук про фінансовий стан свого "підприємства".

Коли лише будинок почав “оживати”, стало очевидно, що тут є багато роботи. “Нам відразу сказали — треба створити ОСББ”, - зізнався Андрій.

Коли почали заселяти будинок, то зрозуміли, що тут багато проблем. Дуже швидко стало зрозуміло, що утеплення будинку не відповідає будівельним нормам, оскільки “стоїть суцільний пінопласт без мінвати”, яка за ідеєю мала б перешкоджати просуванню вогню вище одного поверху.

За деякий час, як каже Андрій, варто було зайнятися облаштуванням двору, його чистотою. Для цього співмешканці поставили два баки для роздільного сміття. Для того, щоб розповідати людям, що “з цим робити”, Андрій Саук особисто стояв та казав, як потрібно сортувати. Андрій пишається, що “в цьому аспекті двір - один з найкращих” в місті.
При вході розмістили бібліотеку. А ще тут є "патріотичний" ліфт!
Але що ж місто? Невже це не входить до переліку компетенцій комунальних служб? “Місто робить те ж саме, але без думки про результат”, - пояснює проблему голова ОСББ. А в ОСББ, каже Андрій, в першу чергу зосереджені на результаті.

Чому багато людей ще й досі не бачать очевидних переваг об'єднання в ОСББ?

“Людям ніхто не розказує, що треба робити так, а що не так, - переконаний Андрій. - Це — бізнес”. “Двірник вже заробляє. Він сортує макулатуру, пляшки. І заробляє на цьому додаткові гроші. Я йому пропоную роботу, а він каже, що зайнятий”, - каже Андрій про одного з працівників, що є в ОСББ.

Як стверджує Андрій, все почалося з того, що він почав сам прибирати сміття. “Просто захотілося. Раз прибрав, другий. Прийшов в ЖЕК. Там сказали, що є один двірник, а має бути два. Я кажу - так беріть мене. Просто я все одно прибираю, нехай будуть якісь гроші. Я собі знайшов людину, яка зараз працює двірником. Тепер один з найкращих двірників. Він сортує сміття — заробляє додаткові гроші. Проблем ніяких. Людина зацікавлена, щоб було чисто”.

"Я в ЖЕК приходжу і кажу: є така ситуація і треба зробити те і те. Можна і ЖЕК примусити працювати, але вони не зацікавлені в цьому. Від двірника ОСББ виграє і все подвір'я, адже він обслуговує 4 будинки".

“В ОСББ люди об'єдналися, щоб зробити собі в домі нормальні умови, забезпечити енергоефективність. Це - класичний бізнес”.

"В них задача заробити, а не зробити добре", - розмірковує Андрій Саук про діяльність ЖЕКів.  ОСББ могло б створюватися хоча б для того, щоб отримувати заробітки від оренди.

Є дуже багато міфів та заперечень проти існування ОСББ в Україні. Я хочу зробити так, щоб люди бачили будинок і казали “ми хочемо”. Тому що ОСББ на сьогодні - це єдина форма ефективного управління. Є проблеми, звичайно, з головами правлінь. Я собі спеціально поставив зарплату 1000 гривень, щоб мене не звинувачували в корупції. Я приношу фінансові звіти і питання знімаються дуже просто.

Наскільки важко бути головою ОСББ?

“Я люблю спілкуватися з людьми. Це мене рятує”.

“Це постійний контакт з людьми. Для мене це хоббі. Подобається, що щось змінюється. Принаймні є зміни. Змінив лампи на енергоощадні і вже є економія. Економію можна використати в майбутньому на розвиток. Не треба витрачати ці гроші і комусь віддавати. Можна щось змінювати. Якщо все робити вчасно і не чекати, поки воно завалиться, то це буде набагато дешевше. У нас проблема ще й в тому, що ЖЕКи живуть від аварії до аварії. Профілактику провести і щось зробити ніхто не збирається. У цьому проблема сфери ЖКГ. Якщо вчасно вкласти 10 копійок, то потім 2 гривні можна зекономити”.

Які плани маєте на майбутнє?

Андрій Саук: "На сьогодні стоїть питання облаштування скверу поряд з двором".

“Ми домовились з міською владою — затвердили зробити сквер. Нам восени сказали, що буде сквер і ми почали наводити лад: прибрали паркан, вивезли сміття”, - каже Андрій. Але ще залишається невизначеність, адже в будинку поряд ОСББ немає. Та й міська влада завжди створює перешкоди. Це таке собі улюблене заняття міських урядовців. Єдина “допомога” — місцеві вибори, що мають відбутися восени 2015 року. Можливо, це якось повпливає!?

Андрій Саук: "Також не вирішеним є питання каналізації". За словами Андрія, каналізація змонтована з порушеннями, а тому потрібно її лагодити.

Також Андрій поділився планом створення котельні, адже на сьогодні будинок у плані обігріву не є енергоощадним. В котельні планується застосовувати альтернативне паливо.  Окрім цього керівник ОСББ планує створити велоклуб в одному з приміщень будинку, що ще й досі не використовується. "В планах є також використання одного з приміщень під велоклуб, де можна буде зберігати велосипеди, ремонтувати їх (купувати частини, віддавати в професійний ремонт). Це має бути повноцінний клуб для велолюбителів", - каже про це Андрій.

За його словами, всі люди хочуть змін, але не вірять, що вони можливі. "Люди не вірять, що можна щось змінити". Та пояснює на своєму прикладі: "Я ходив і прибирав сміття. Бачу, що коли я прибираю, то реально стає чистіше. Люди не вірять, що можуть щось змінити, а коли їм даєш цю віру, то вони починають діяти".

Чому Ви вирішили брати активну участь в житті ОСББ у своєму будинку?

“Коли мене питають, для чого я це роблю, я кажу - тому що я тут живу”.

Яке Ваше основне завдання як голови ОСББ?

"Я хочу виробити систему, яка буде працювати", - так пояснює свою діяльність Андрій Саук.

"Коли до мене приходять люди з інших ОСББ і питають, з чого починати, я кажу — починайте з толоки. Толока - найкраще. Тому що прийшли люди, яким не все рівно, небайдужі. Ми проводимо міні-толоки для дітей. Ми запрошували спеціалістів і вони проводили майстер-класи для дітей, навчали робити з пластикових пляшок різноманітні прикраси. Для дітей це класно. Для них це гра".

Окрім таких дитячих толок, як нам розповів Андрій, в ОСББ проводять й інші забави для дітей: організовують цікаві та неординарні майстер-класи, створюють гуртки і так далі.

А яка ж найбільша загроза в діяльності ОСББ?

Найбільшою загрозою, вважає Андрій Саук, є те, що люди в Україні не вірять у свої сили, що можна змінити систему. “ОСББ дозволяє зробити це фінансовим способом. Тому що в тебе є гроші. Зараз ми платимо в ЖЕК, а він нічого не робить. ОСББ може ці гроші розвивати. Тут можна безмежно розвиватися”, - відверто каже Андрій.

Отже, бачимо: аби бути головою ОСББ, потрібні не лише навички, а швидше бажання та мотивація — змінювати себе і світ навколо. Ми живемо в епоху, коли можемо втілювати в життя проекти та ідеї, а не ховатися за плечима влади та надіятися на когось. На щастя, у мешканців багатоквартирних будинків є інструмент власної самоорганізації, адже будинок — це своя громада.

Андрій Ярощук, Інтернет-портал "Громадський простір" - 3 грудня 2014 р.