Мови

 

Лекція Крістіни Шайо про Східні Православні Церкви

2010-09-29 14:30

Свою лекцію п. Крістіна розпочала із введенням у термінологію назв Східних (Орієнтальних) Православних Церков та представила їх первісну історію та християнську культуру. «Дуже цікаво подивитись, як кожна Церква розвинула свою культуру. Це не тільки слов’яни, які адаптували собі культуру з Греції, але також є інші представники культури». – акцентує увагу студентів п. Крістіна. Також гостя з Швейцарії розповіла про зародження монашого життя: у Коптській Церкві, засновником якого був святий Антоній, про перших монахів у Сирії та Єгипті. А також п. Шайо пояснила студентам, чому саме Коптська, Сирійська, Ефіопська, Вірменська Церкви є (Орієнтальними) Східними Церквами і наголосила на тому, що з 1964 року Східні Церкви розпочали діалог з Православною Церквою, а потім католики розпочали діалог з Орієнтальними Церквами, погодившись, що відбулось якесь непорозуміння. Власне, п. Крістіна вважає, що ми маємо слухати їх, поважати їх, та їхню вивчати теологію, а особливо їхню христологію.

Крістіна Шайо також відзначила велику роль Сирійської Православної Церкви: «Через цих християн сирійської традиції ми повертаємось у дуже глибокі коріння християнства. У Львові та в інших містах України є сирійські християни, які живуть тут. Вони не мають ніякої парафії і ніяких отців. Вони говорили сирійською мовою, але вони її забули у часи комунізму, однак зараз є молоді люди, які хочуть знову її вчити». – додає дослідниця. – «Християни України та Росії мають лише тисячу років, а зараз ми говоримо про християн, які були християнами вже дві тисячі років». Гостя переконана, якщо ми вивчаємо їхні молитви, літургію, їхній духовній досвід, то ми можемо більше дізнатись про ранніх християн.

Значну частину лекції пані Шайо присвятила взаємовідносинам християн та мусульман на Близькому Сході. Вона констатувала той факт, що християни мають великі проблеми в Іраці та Єгипті. «Протягом шести років в Іраці половина християн покинули цю країну. Протягом 30 років є дуже багато проблем у Єгипті у Коптській Церкві. Інколи мусульмани нападають та спалюють християнські будинки, церкви, християнські магазини, та інколи вбивають християн». – відзначає дослідниця.

Цікавим є ситуація відносин християн та мусульман в Ірані та Туреччині: «Є певний парадокс, що в Туреччині не поважають християн, але вони прагнуть до Євросоюзу, а Іран, про який ми маємо негативну думку найчастіше, там мусульмани більш гнучкі».

Наприкінці, Крістіна Шайо підсумувала: «Ми мусимо постійно читати Святе Письмо, де написано, що «щоб усі були одно, як Ти, Отче в Мені, а я в Тобі, щоб і вони були в Нас об’єднані» (Ів.17.21). Ось чому Екуменічний діалог є такий важливий, особливо у місцях, де люди багато страждали, так як в Україні. Ми не можемо викреслити історію, забути, Тому ми мусимо вчитись разом, зустрічатись, говорити, для того, щоб розуміти один одного. Це те, на що вказує Христос».