Мови

 

Розпочалося навчання на новій програмі із супроводу людей з особливими потребами

2010-02-18 09:45

Це міжнародний міжуніверситетський проект, розроблений Інститутом Екуменічних Студій Українського Католицького Університету, Національним університетом «Львівська політехніка» та Міжнародною федерацією «Лярш».

Програма базується на новому підході, який вчить не лише опікуватись неповносправними людьми, а й ставитись до них як до особистостей, які теж багато дають суспільству.

 

 

«Для мене особисто цей курс є дуже важливим саме тому, що тут робиться акцент на взаємодії між тією людиною, яка супроводжує, і людиною, яку супроводжують. – каже Оксана Винярська, педагогічний координатор нової програми, системний сімейний психотерапевт. – Я думаю, що це дуже революційно для України. Бо ми ніколи не думали, кого ми супроводжуємо, а думали як ми супроводжуємо».

У програмі беруть участь двадцять студентів. Приблизно половина з них вже є асистентами і координаторами майстерень «Лярш». Серед інших – люди, які теж мають стосунок до людей із особливими потребами: волонтери з «Віри і світла» та навчально-реабілітаційного центру «Джерело», а також є люди, які несуть служіння в психо-неврологічному інтернаті.

Їхня мотивація щодо навчання має два аспекти. По-перше, отримати знання про різні види неповноспраності. По-друге, навчитися будувати здорові стосунки з людьми, яких вони супроводжують, і правильно поводити себе з ними у різних ситуаціях.

Викладати на новій програмі будуть фахівці з навчально-реабілітаційного центру «Джерело», викладачі з НУ «Львівська політехніка», медики та психологи із великим досвідом роботи у цій сфері, а також священики, які працюють із спільнотами «Лярш».

Тривалість навчання – 9 місяців. Зі 550 годин навчального часу 300 – практика, 250 - теоретичні знання, вправи з особистісного вираження і фільми. Після успішного завершення навчання студенти отримають сертифікати, видані Українським Католицьким Університетом, НУ «Львівська політехніка» та Міжнародною федерацією «Лярш». До читання гостинних лекцій запрошені іноземні фахівці.

Мішель Дормаль, директор навчальної програми для асистентів французького відділення Міжнародної федерації «Лярш», координатор сертифікатної програми «Медико-психологічний та соціальний супровід осіб з особливими потребами» в Україні від МФ «Лярш» говорить: «У тій формації, яку ми провадимо, є і теоретичні знання, і практика. Але є ті центральні питання, на які кожен студент має дати собі відповідь: ХТО я є? ЩО я роблю? ЩО я можу зробити? Тут також дуже важливою є анімація – надавання душі тому, що ти викладаєш. Має бути єдність між тим, що ти думаєш, що ти кажеш і що ти робиш. Тому що особи, які страждають, дуже відчувають, чи ми є правдивими, чи ні. Тобто, чи живемо ми тим, про що розповідаємо». Мішель Дормаль переконана, що людина перед тим, як розпочати працю з неповносправними, повинна відкрити свій власний дар, яким може обдаровувати. Але також вона повинні навчитися відкривати цей дар в людей з особливими потребами, щоб вміти навзаєм отримувати один від одного.

На питання «Що треба робити в Україні, щоб змінити на краще ситуацію у ставленні до осіб з особливими потребами?», Мішель Дормаль каже, що треба просто крапля по краплі щось у цьому напрямку робити. За таким принципом діють ті організації, які вже є в Україні: спільнота «Лярш-Ковчег», навчально-реабілітаційний центр «Джерело» у Львові, рух «Віра і світло» та ін.