Мови

 

У Мінську відбулася наукова конференція на тему християнсько-юдейського діалогу

2009-11-12 10:00

 

     
 
 
 
 
Організатори конференції - Інститут релігійного діалогу і міжконфесійних комунікацій при Синоді Білоруської Православної Церкви і Християнський освітній центр ім. свв. Методія і Кирила. Зібрання організоване з благословення Митрополита Мінського і Слуцького Філарета, Патріаршого Екзарха всієї Білорусі.
 
Нагадаємо, що Християнський освітній центр ім. свв. Методія і Кирила в минулому році підписав домовленість про співпрацю з Інститутом Екуменічних Студій.
 
о. Роман відзначає позитивне значення конференції як місця зустрічі  представників християнської та юдейської традицій, де говорили про точки дотику цих традицій та про спільне коріння. І юдеї, і християни зійшлися на тому, що їхні основні цінності є глибоко біблійними. Учасники також наголошували на необхідності плекання і розвитку цих традицій та їх популяризації у сучасному суспільстві.
 
«Приємно було, - говорить о. Роман Фігас, - що і православна, католицька та єврейська сторони були представлені людьми високого рангу, і що в діалозі взяли участь також священики, рабини, науковці та члени спільнот».
 
Учасники конференції обговорювали можливі шляхи діалогу між юдеями та християнами. Так, наприклад, римо-католики розповіли про переміну курсу Католицької Церкви щодо співпраці з євреями на прикладі Декларації «NostraAetate».
Цікавим досвідом міжрелігійної співпраці поділився священик з Італії Маріо Греттер. Він розповів про «Сад релігій», який створили у його дієцезії. Там кожна релігія представлена характерною для неї невеличкою спорудою. Це дає можливість відвідувачам ознайомитись із релігійним багатоманіттям.
 
У ході конференції були обговорені теми відносин християнства і юдаїзму та проблема глобалізації. Центром діалогу стали питання передумов і можливостей християнсько-юдейського діалогу в поліконфесійному та полікультурному суспільстві, релігійних цінностей Святого Письма і викликів сучасності, спадщини релігійних цінностей у громадянському суспільстві, діалектики взаємодії духовних орієнтирів, вкоріненості релігійних цінностей і взаємозв'язку богословських традицій у сучасній культурі, юдео - християнського контексту філософії мистецтва та особистостей, що з'єднують традиції. На завершення конференції відбувся круглий стіл на тему «Як можуть наші традиції взаємозбагачувати одна одну?».
 
Учасники з юдейської сторони багато говорили про толерантність і необхідність пізнання традицій один одного. Торкнулись і теми голокосту та відносин християн і юдеїв у Білорусі під час Другої світової війни.
 
Про подвижницьке життя архимандрита Климентія Шептицького та його вплив на людей інших конфесій розповів о. Роман Фігас у своїй доповіді «Свідчення віри і особистої жертви як шлях до примирення». «Друга світова війна, - говорив о. Роман. - з її жахами та нищенням євреїв стали потужним імпульсом переосмислення християнами їх духовної семітської спадщини і сприяла відродженню християнсько-юдейського діалогу». о. Роман Фігас переконаний, що цей діалог не був би реальним, якби не самопожертва та приклад деяких людей, які до і після війни, наражаючи себе і своїх близьких іноді навіть на смертельну небезпеку, не дивились на конфесійну чи етнічну приналежність людей, змогли побачити в них братів та сестер в Господі, і врятувати їм життя.
На прикладі Климентія Шептицького о. Роман показав те братнє ставлення один до одного. «На мій погляд, - каже священик, - такі люди, як Климентій Шептицький ріднять християнську та юдейську традиції більше, ніж томи досліджень, написаних на цю тему».
«Сьогодні, наслідуючи приклади праведних людей, варто об`єднуватись не проти чогось, тому що такий союз недовготривалий і часто залежить від зовнішніх перешкод. Юдеям та християнам слід об`єднатися в ім`я біблійних цінностей, котрі вже пов`язують наші традиції і котрі стануть надійними супутниками в нашому спільному паломництві до Царства Небесного,» - висловив переконання о. Роман Фігас.
 

З використанням матеріалів: http://www.christeducenter.by/index.ru