Мови

 

В УКУ відбулася наукова конференція «Eкуменізм в Україні: Mission impossible?»

2020-10-19 10:00

15 жовтня 2020 відбулася щорічна зустріч голів єпархіальних екуменічних комісій УГКЦ. Цього року зустріч проходила у Львові і розпочалася із ознайомлення з діяльністю Філософсько-богословського факультету УКУ, яке провів заступник декана з міжнародної діяльності Тарас Тимо. Після ознайомлення та внутрішньої наради, голови єпархіальних екуменічних комісій взяли участь в конференції «Eкуменізм в Україні: Mission impossible?», організованій Інститутом екуменічних студій УКУ та Патріаршою комісією УГКЦ з міжконфесійних і міжрелігійних відносин. Захід відбувся у приміщенні Філософсько-богословського факультету з дотриманням усіх санітарно-епідеміологічних норм. В конференції наживо взяли участь 9 священиків, а також голови комісій з Риму, Лондону, Варшави, Парижу та Мюнхену долучилися через відео-трансляцію. Захід відбувся в межах Екуменічної формаційної програми ІЕС, мета якої творити позитивне наставлення до справи християнської єдності та міжконфесійної співпраці через ознайомлення духовенства УГКЦ з останніми здобутками міжнародного екуменічного руху та пошуку способів їх реалізації в українському контексті.

Модерував конференцією голова Патріаршої комісії УГКЦ з міжконфесійних і міжрелігійних відносин о. Ігор Шабан. Директор ІЕС Павло Смицнюк привітав учасників заходу і побажав плідної праці над викликами екуменічного діалогу в Україні, з якими зустрічаються душпастирі і вірні.

О. Роман Фігас, науковий працівник ІЕС, у своїй доповіді «Причини обережного ставлення до екуменізму в деяких колах УГКЦ» висвітлив основні стереотипи щодо екуменізму та причини «літепного» ставлення до нього серед деяких вірних та духовенства. Ішлося про те, що кривди, завдані певними історичними подіями, конфесіоналізм, прозелітизм, страх перед чужим та ряд інших причин не дозволили УГКЦ вповні розвинути свій екуменічний потенціал (хоча ця Церква залишається лідером екуменічних починань в Україні). Доповідач наголосив, що сьогодні є важливо виводити екуменізм в нашій країні на якісно новий рівень, який має базуватися насамперед на діалозі, на мові відкритості та приязні, а не на мові докорів, суперництва чи власних інтересів.

Тарас Курилець, науковий працівник ІЕС, пригадав про богословський діалог, який розпочали після ІІ Ватиканського Собору Католицька та Православні Церкви та як події, пов’язані із виходом УГКЦ з підпілля, вплинули на перебіг цього діалогу. Аналіз Баламандської заяви, яку неоднозначно сприйняли навіть самі учасники діалогу, залишається і надалі дискусійним в міжконфесійних стосунках. Доповідач навів важливе розрізнення між моделлю та методом уніатизму.

Мирослав Маринович, віце-ректор УКУ та президент Інституту релігії та суспільства УКУ, поділився з учасниками конференції чудовим аналізом перших екуменічних починань УГКЦ в нелегкий період 90-их років. Автор показав як формувалося сучасне обличчя Церкви зокрема через участь мирян та духовенства у вітчизняних і міжнародних конференціях, через творення малих осередків діалогу та співпраці з представниками інших конфесій, внаслідок систематичної та клопіткої праці у науковій і пасторальній царинах.

о. Іван Дацько, президент ІЕС, поділився цінною інформацією про стан екуменічних ініціатив в діаспорі до виходу УГКЦ з підпілля. Доповідач розповів про нелегкі умови, в яких опинилася Церква, розпорошена по цілому світі без одного координаційного центру і скільки зусиль приклав Патріарх Йосиф (Сліпий), щоб створити чітку структуру управління та почати напрацьовувати свою власну екуменічну позицію.

Після конференції учасники взяли участь у Вечірній в Патріаршому домі, яку очолив Преосвященний владика Володимир (Груца), єпископ-помічник Львівської Архиєпархії.

Наступного дня голови екуменічних комісій УГКЦ разом з о. Ігорем Шабаном та о. Романом Фігасом відвідали Митрополита Львівського і Галицького УПЦ Філарета (Кучерова). В зустрічі також брав участь керівник Інформаційно-просвітницького відділу Львівської єпархії ієромонах Іов (Ольшанський). В ході відкритої і щирої зустрічі обговорили питання міжконфесійних та церковно-державних стосунків, та заторкнули проблематику боротьби з розповсюдженням вірусу COVID-19.

Більше фото тут.

Інститут екуменічних студій УКУ.