Мови

 

ІЕС був представлений на екуменічній конференції в Бозе, Італія

2019-10-29 08:30

Міжнародна екуменічна конференція з питань богослов’я свободи, організована Громадою Бозе спільно з Біблійним богословським інститутом святого Андрія.

Конференцію відкрив Юрген Мольтманн, професор-емерит Тюбінгенського університету, один із найвизначніших живих християнських богословів. Професор Мольтманн говорив про різні виміри свободи людини в присутності Бога.

У конференції взяв участь доктор Павло Смицнюк, директор Інституту екуменічних студій. Д-р Смицнюк виступив з доповіддю на тему «Свобода від страху: Чи може поранена церква вилікувати поранений світ?». У доповіді досліджено взаємозв'язок свободи та страху. Свобода, котру ми розуміємо як можливість діяти без обмежень, сильно підточує страх. Сучасний світ, пронизаний страхом, є наочною ілюстрацією цього нездужання. Опираючись на останню книгу Марти Нуссбаум "Монархія страху" (2018), Павло вказав, наскільки Брексіт і вибори Трампа – поза тим, що ґрунтуються на реальних питаннях, пов'язаних із зростаючою нерівністю та інтеграцією іммігрантів, сильно опираються на страх. Нуссбаум перераховує кілька засобів захисту від страху, одним з яких є релігія. Однак проблема полягає в тому, що релігія далеко не захищена від страху. Опираючись на роздуми Юргена Мольтманна та Крістоса Яннараса, Павло показав механізми, за допомогою яких страх плекається як сама основа як певних форм релігійності, так і церковних інститутів. Частково проблема полягає в тому, що багато наших практик та інституцій функціонують як реакція проти тривоги втратити контроль над власним життям та життям інших. Д-р Смицнюк пропонує шляхи, коли свобода може перейняти страх як основу християнського етосу та політичної дії.

Доповідь про свободу в контексті Майдану та посткомуністичного суспільства виголосив професор Михайло Димид з Філософсько-богословського факультету Українського католицького університету.

Матеріали конференції будуть опубліковані у щоквартальному виданні інституту Св. Андрія: “Богослов’я, культура, освіта”.

Текст – Павло Смицнюк

Фото – Наталія Васілєвіч