Мови

 

Представники Екуменічних центрів Східної та Центральної Європи зібралися у Белграді

2015-12-14 16:00

Представники різних екуменічних центрів з Центральної та Східної Європи разом з видатними сучасними богословами розмірковували про політичне богослов’я, про стан церковно-державних відносин в різних країнах і роль релігії в світському суспільстві. Організатором конференції був Біблійний богословський інститут св. Андрія в рамках мережі DELM за підтримки ICCO-Kerk in Actie.

Отець Еммануель Клапсіс, професор богослов'я Грецької православної богословської школи Святого Хреста (Бруклін, США) навів обґрунтування прав людини в плюралістичному світі з точки зору православних богословів. Він стверджує, що ми повинні шукати спільні богословські засади, які можуть бути зрозумілі і прийняті в сучасному світі. Всесвітня Рада Церков і її комісія з Віри і Церковний Устрій, де отець працював протягом багатьох років, має величезний досвід у цьому питанні.

Девід Хоекема, професор філософії в коледжі Кальвіна у Гранд-Рапідс, США, проаналізував шлях богословського дискурсу з перспективи творчості Марітена та традиції природнього закону. Доводячи неадекватність пропозицій Роулза і Канта, він запропонував августинівську модель Вольтерсторфа, де цінність дарується божественним законом.

Павло Смицнюк, науковий співробітник Інституту екуменічних студій та докторант в Оксфорді (Великобританія), підняв питання про двозначність воплочення – чи може бути християнство громадянською релігією не зрадивши себе. Він заявив, що християнство змішуючись з державною політичною владою, ризикує втратити свій євангельський зміст, ставши таким чином ідеологією.

Учасники конференції мали також можливість почути про фундаменталізм у східному християнстві, про плоди роботи Комісії із примирення Церков у Канаді, про ризики політизації Церков у західних Балканах, про приклад спільної християнської співпраці та позитивну роль Церков під час Євромайдану в Києві та про багато інших прикладів, що заторкують тему церковно-державних відносин у різних регіонах Східної та Центральної Європи. Члени академічного заходу дійшли до висновку, що нинішня політична ситуація, що сформована світським світоглядом, приносить не лише загрозу для Церков, але, в першу чергу, надає багато можливостей для діалогу і свідчення Євангелія. Християнам не слід боятися нових обставин, а шукати ефективних інструментів плідного спілкування з державою, розвивати своє політичне богослов’я, та одноголосно пропагувати християнські цінності в соціальному та політичному житті сучасного суспільства.