Мови

 

«Демократія – це не джинси, які можна просто одягнути. Це складний процес, який потрібно пережити» - заявив Роберт Рочефорт (Robert Rochefort) на 86-му Соціальному Тижні у Франції.

2011-12-05 14:30

Темою цьогорічного Соціального тижня була «Демократія. Новий концепт».

Не випадково акцент був на демократії, адже відомо, що сучасна Європа постає сьогодні перед багатьма викликами: соціальними, національними, економічними, політичними і, звісно, релігійними. Тому питання демократії – це своєрідний рятівний пункт, який має допомогти вийти з кризових ситуацій та уникнути майбутніх.

Так, на конференції впродовж трьох днів було винесено на обговорення такі ключові підтеми: оцінюючи демократію, досвід демократії та реальна демократія.

На 86-му Соціальному Тижні у Франції студенти Магістерської програми Інституту екуменічних студій УКУ представляли стенд з інформацією про українські християнські демократичні ініціативи, які останніми роками успішно реалізовуються в Україні.

Також пізнавальною була зустріч з молоддю, яка була організована координаторами Соціального Тижня у Франції. На цій зустрічі молоді люди мали добру нагоду познайомитися та поділитися власним розумінням демократії з погляду різних країн.

Варто навести слова Роберта Рочефорта, соціолога та члена Європейського Парламенту: «Демократія – це не джинси, які можна просто одягнути. Це складний процес, який потрібно пережити». Європейський політик у своїй доповіді намагався пояснити тривалість процесу демократизації, його безперервність та ефективність у випадку правильного розуміння та застосування.

Інша доповідачка, Веронік Давєн національний делегат та представник благодійної організації ATD Fourth World, у своєму слові про демократизацію суспільства через вироблення культури милостині, наголосила на тому, що «кожен, хто робить милостиню повинен бути впевненим, що саме його пожертва змінить стан речей». Такий підхід допоможе змінити світ на краще, переконана доповідачка, адже кожна, навіть найменша допомога, буде розумітися як вирішальна у цьому процесі.

Роздумуючи про демократію з погляду її здобутків, корисності та можливих недоліків, Лоїк Блондьйо, викладач політології у Сорбонському університеті, дослідник у галузі соціології та політології, зробив свій особливий наголос на тому, що «громадяни мають бути зацікавленими у громадянському житті. Якщо ж ні, то вони перетворюються на «паразитів» суспільства».

Провідний політолог акцентував увагу на тому, що коли суспільство спить, то автоматично підпадає під вплив тиранів. І для того, щоб зробити якісно новий крок у розвитку демократії слід застосувати «empowerment» - надати людям можливість брати участь в управлінні, більше довіритися їм. І, цілком можливо, що це й дозволить подолати кризу.

«Треба бути вдячними нашим ворогам, бо саме вони є запорукою того, що ми можемо знаходитися за межею лише економічних стосунків між людьми. Адже, даруючи, віддаючи щось ворогам, ми переважно не отримуємо нічого взамін – і це вже є порушення ринкових відносин, взаємної вигоди. Однак це є виявом глибинної, набагато важливішої людської риси – добра та безкорисливості, істинно християнської риси», - говорив у своєму виступі Жан-Люк Маріон, філософ та член Французької Академії (Académie Française).

Участь у Соціальному тижні Франції для української делегацій була вкрай важливою та корисною. Адже уже четвертий рік поспіль Інститут Екуменічних Студій УКУ проводить Екуменічний соціальний тиждень у Львові. Це своєрідний обмін досвідом та взаємне збагачення інституцій різних країн для досягнення якнайкращого результату вдома і у світі загалом.

Юля Гнатів