Мови

 

Відомий богослов РПЦ назвав місіонерство «швидкою допомогою» для суспільства

2007-09-19 12:45

Зустріч пройшла з ініціативи директора Інституту екуменічних студій УКУ д-ра Антуана Аржаковського. У своїй лекції відомий богослов перш за все наголосив на тому, що сьогоднішній світ потребує місіонерів, яких назвав своєрідним «МНС, швидкою допомогою» для суспільства. Разом з тим він наголосив, що як самі місіонери, так і суспільство загалом повинні виконувати та сприймати місію як щоденну роботу, а не як чудо.

Під час свого виступу отець-диякон Андрій Кураєв зазначив, що унікальність сучасної місійної ситуації у світі, в Україні та Росії зокрема, полягає в тому, що території місійного служіння та території звичайного життя наклалися. За його словами, під «народами», які заповідав «зробити учнями Христос», не маємо розуміти тільки окремі нації, а перш за все — окремі групи в кожній нації — молодіжні субкультури зокрема.

Важливі акценти місіонер зробив і щодо трактування безвір’я. Він наголосив, що одним з найвагоміших аспектів сучасного безвір’я є «травматичний досвід Церкви». Як наголосив богослов, місіонери повинні навертати людей до Христа, але не примушувати їх разом з тим перестати бути собою. Отець-диякон зазначив: «Входячи в певну аудиторію, священнослужитель не має права бути налаштованим на повчання». Цитуючи Іринея Ліонського, він додав: «Потрібно пам’ятати, в чому полягав гріх перших людей — не ставши ще людьми, вони захотіли стати богами».

Отець-диякон Андрій Кураєв наголосив, що сьогоднішнє суспільство вимагає від місіонера не боятися працювати з владою, ставити до неї вимоги, виходячи з Євангелія. У своїй розмові богослов, наголошуючи на важливості відкритості Церкви до людини, підкреслив: «Місіонер повинен вводити людей в реальну Церкву, а не в Церкву своєї мрії».

Під час обговорення після лекції отець-диякон представив також своє бачення ситуації в РПЦ, наголошуючи, що духовенству потрібно сьогодні багато працювати для навернення власне свого народу, щоб колись науковці не писали історії падіння Росії. Бо коли це трапиться, вони (науковці), за словами отця-диякона, матимуть повне право сказати: «Російська Церква проспала майбутнє свого народу».

Богослов також заявив: «Росії залишилось 50 років історичного існування». Він пояснив це так: «Країна, в якій хлопці не хочуть іти в армію, а дівчата — народжувати, — приречена». Виходячи з цього, місіонер додав: «Православ’я або смерть — це математична формула для Росії сьогодні. Не потрібно провадити місії серед чужих, потрібно навернути хоча б своїх».

Розмірковуючи над українськими реаліями, отець-диякон зазначив, що в України є майбутнє, якщо вона не вступить у Євросоюз, який, за словами богослова, є «смертю для України».

Хитким місцем дискусії стало питання існування УГКЦ та думки отця-диякона щодо її участі в міжконфесійному діалозі. На це місіонер відповів, що РПЦ має «м’якші» відносини з Католицькою Церквою, аніж з «уніатами».

Попередньо коментуючи приїзд отця-диякона Андрія Кураєва до Львова, зокрема важливість його відвідин УКУ, директор Інституту екуменічних студій УКУ д-р Антуан Аржаковський, наголосив: «Отець-диякон Андрій Кураєв представляє гілку в Російській Церкві, яка розуміє, що настав час, щоб католики і православні разом працювали для євангелізації суспільства, яке після панування комуністичного режиму здебільшого секуляризоване. А тим, які прийняли хрещення, бракує відповідних знань релігії та традиції, до якої вони належать. Тому потрібно працювати разом, щоб нести благу вість сучасній європейській спільноті».

Отець-диякон Андрій Кураєв належить до Російської Православної Церкви, професор Московської духовної академії, відомий письменник, богослов і публіцист, світський та релігійний науковець, проповідник і місіонер. Автор кількох десятків книг, серед яких – богословський аналіз «Майстра і Маргарити» Булгакова, «Гаррі Поттер в Церкві: між анатемою та усмішкою». Має власний сайт та форум в Інтернеті.