Мови

 

У Львові розпочав роботу міжнародний колоквіум "Екуменізм, міжрелігійні діалоги і фундаменталізми"

2007-04-20 12:30

За словами організаторів форуму, на початку ХХІ століття питання міжрелігійних діалогів стало одним з найактуальніших. Особливої гостроти йому надали намагання мусульманської Туреччини вступити в ЄС, загострення протистояння в Палестині, війна в Іраку. Обравши євроінтеграційний курс, Україна опинилася в центрі цієї проблеми.

Відправною точкою для дискусії між учасниками колоквіуму є представлення та розгляд документу «Природа і Місія Церкви», який в лютому 2006 року видала Всесвітня Рада Церков, в намаганні покращити міжнародну релігійну ситуацію.

Необхідність праці над цією проблемою обґрунтував директор Інституту Екуменічних Студій УКУ д-р Антуан Аржаковський: «Міф про цивілізацію як про воєнний фактор, тобто віра у неминучу війну між ісламською та християнською цивілізаціями, дедалі більше поширюється у свідомості нашого світу».

Захід такого рівня в Україні відбувається вперше. У колоквіумі беруть участь провідні спеціалісти Франції, Фінляндії, Італії, Польщі та України. Серед них: Генеральний секретар Всесвітньої Екуменічної Ради Фінляндії о. Гейкі Гутунен, директор асоціації „Діло Сходу” та експерт із „Ліванської проблеми” монсеньйор Філіп Брізар, координатор комісії „Віра і устрій” Всесвітньої Ради Церков д-р Тамара Ґрелідзе, інспектор Міністерства Фінансів Франції, засновник товариства «Демократія і духовність» п. Жан Батіст де Фуко. Серед українських учасників: ректор УКУ о. д-р Борис Ґудзяк, віце-ректор УКУ, громадський діяч Мирослав Маринович, головний редактор Інтернет-видання „Православ’я в Україні” о. Андрій Дудченко та народний депутат, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

У своїй першій частині колоквіум розглядав документ «Природа і місія Церкви», який видала Всесвітня Рада Церков (ВРЦ). Вранці із доповідями виступили Тамара Грдзелідзе, короддинатор комісії «Віра і Устрій» при ВРЦ. Доповідач представила і проаналізувала згаданий документ, розповіла про відгуки на нього. У наступних доповідях колоквіуму йшлося про його значення для конкретних Церков. О. Михайло Димид, директор Інституту церковного права УКУ, висловив свої думки щодо документу і осмислив його значення для УГКЦ.

Як повідомила РІСУ речниця форуму Тетяна Шпайхер, цікавою і актуальною була доповідь священика Української Православної Церкви о. Андрія Дудченка, який хоча і не висловив офіційну позицію цієї Церкви, однак представив її сучасне православне бачення. У доповіді він зосередився на основних властивостях Церкви, базуючись на Св. Письмі, ранньохристиянському вченні і працях православних богословів ХХ ст., таких як Йоан Меєндорф, Георгій Флоровський та ін. Священик зазначив: «Кафоличність Церкви втрачається там, де виникають частини». Говорячи про сучасне Правовслав’я, зокрема і про Україну, доповідач відзначив його надмірну етнічну прив'язаність, коли приналежність до конкретного народу починає ставати важливішою за спільність віри.

Протестантський погляд на документ представив владика д-р. Василь Боєчко, єпископ П’ятидесятницької Церквию. «Цей документ має право бути натхненням і поверненням до діалогу». Доповідь владики була не лише богословським аналізом, але також відгуком. Він запропонував конкретні кроки для подолання суперечок, з метою участі у спільних богослужіннях.

У другій частині першого дня форуму мова йшла про сучасний християнсько-мусульманський діалог. Свої доповіді представили: д-р Антуан Аржаковський, Рефат Чубаров, монсеньйор Філіп Брізар, о. Гейкі Гутунен.

Міжнародний колоквіум «Екуменізм, міжрелігійні діалоги і фундаменталізми» завершить роботу 23 квітня прес-конференцією на тему «Місія Церкви і роль міжрелігійного діалогу у врегулюванні світових воєнних конфліктів».

 

http://www.risu.org.ua/ukr/news/article;15267/