Мови

 

Україна вшанувала пам’ять жертв Голодомору і політичних репресій

2005-11-28 15:45

26 листопада о 16:00 в Україні оголосили загальнонаціональну хвилину мовчання і акцію „Запали свічку”. Попри те, що Україна вже тринадцять років має незалежність, вперше жертви голодоморів і політрепресій вшанували на загальнодержавному рівні.

У цей день у храмах України відбулися панахиди за загиблих під час голодоморів і внаслідок політичних репресій.

Із Софійської площі в Києві розпочалася жалобна хода до пам’ятника жертвам Голодомору на Михайлівській площі. Кількатисячна колона була сформована з представників усіх регіонів України.

Після покладання вінків відбулася спільна панахида, яку відправили єрархи УПЦ КП, УАПЦ, УГКЦ, представники РКЦ та інших релігійних організацій України.

У поминальних заходах взяв участь Президент України Віктор Ющенко. „Всі повинні знати правду про цю трагедію”, – сказав він. За словами Президента, у Києві постане „величний музей пам'яті жертв Голодомору”. Глава держави також висловив глибоку вдячність усім науковцям, журналістам, політичним в'язням, які розповіли світові про українську трагедію.

Президент України запалив свічку пам'яті біля пам'ятника жертвам Голодомору 1932-1933 років на Михайлівській площі у Києві. Разом з главою держави свічки пам'яті запалили голова Верховної Ради України Володимир Литвин, прем'єр-міністр Юрій Єхануров.

У Національному академічному театрі опери та балету України ім. Т.Г.Шевченка відбувся реквієм, присвячений жертвам голодоморів та політичних репресій.

На реквіємі прозвучала „Панахида за померлими з голоду” українського композитора Євгена Станковича у виконанні Національної заслуженої академічної капели „Думка”, Національного заслуженого академічного українського народного хору імені Г. Верьовки та Національного симфонічного оркестру України.

Історична довідка: Український голодомор 1932-1933 років визнано злочином проти людства. Голод був наслідком не лише збільшення примусових хлібозаготівель у той період, але повного вилучення продовольства у всіх регіонах СРСР, населення яких на 2/3 і більше складали українці. Терор голодом, депортації, індивідуальні масові репресії були спрямовані проти України як національної республіки. Протягом ХХ століття Україна пережила три голодомори: 1921-1923 років, 1932-1933 років, 1946-1947 років, але другий був найбільш масовим і жорстоким. За даними істориків, протягом 1932-33 років жертвами голоду, що виник унаслідок адміністративних заходів радянської влади, в Україні, за різними оцінками, стали від 7 до 10 млн. людей. Це означає, що в ті трагічні роки Україна втратила від 10 до 25% свого населення, втрачаючи по 25 тисяч осіб за день, по тисячі – за годину, по 17 – щохвилини. Як стверджують фахівці, якби Україна не пережила Голодомору, її населення нині було б удвічі більшим – до 100 млн. осіб.

Україна до 2007 року має намір підготувати документ з визнання Голодомору в Україні 1932-1933 років актом геноциду проти українського народу, який би прийняла ООН.