Мови

 

На Львівщині відбулася перша в Україні міжнародна міжцерковна Акція пам'яті

2005-05-09 15:00

У рамках Акції на солдатських похованнях у с. Потелич Жовківського району відбулися спільні поминальні молитви українських та німецьких єпископів.

Потелич, що поблизу м. Рава-Руська, за 4 км від кордону з Польщею, було вибрано як місце проведення акції з огляду на те, що саме тут розташоване велике кладовище (всього в Україні таких п'ять), куди Німецька народна спілка догляду за військовими похованнями з 1998 р. звозить останки своїх загиблих воїнів з території восьми західних областей України. Наразі перепоховано 6500 осіб, усього цвинтар розрахований на 50 тисяч місць. Окрім того, у Потеличі є меморіали борцям за волю України та загиблим у роки другої світової війни.

Організатори акції переконані, що кожен, хто загинув у найжахливішій війні минулого століття, має право на пам'ять і молитву, що свідчення справедливості й миру є покликанням усіх Церков... Саме тому, щоб уникнути повторення руйнівних подій у майбутньому, біля могил жертв Другої світової війни була проведена молитовна акція за участю духовенства РКЦ з Німеччини та України, УГКЦ, УПЦ КП, УПЦ (МП) й УАПЦ.

Єпископ Тріра, голова комісії „Справедливість і мир” єпископської конференції Німеччини владика Райнхард Маркс у промові до учасників акції, виголошеній після панахиди у латинському обряді на цвинтарі німецьких солдат, наголосив, що хоча вояки його країни лежать „не зі славою”, бо прийшли на цю землю не задля її визволення, однак їхні тлінні останки вшановані українцями. Говорив він також про жахіття II Світової війни, згадавши Освенцім, де були винищені євреї та багато людей інших національностей.

„Сьогоднішня акція має велике значення. Ми можемо спільно пом'янути усіх, хто загинув у тій війні. Ми молимося за те, щоб більше не повторювати помилок. Ми підемо мирним шляхом. Наше завдання полягає у тому, щоб стати інструментом миру”, – закликав владика Маркс.

Єпископ-помічник Львівський Римо-Католицької Церкви владика Мар'ян Бучек прочитав латинською мовою молитву за всіх померлих.

Учасники акції взяли участь у панахидах у візантійському обряді біля монументу солдат Червоної Армії та могили воїнів УПА. Першу з них провадило православне духовенство на чолі з архиєпископом Дрогобицьким і Самбірським УПЦ КП владикою Феодосієм (Пециною). Промову виголосив о. Петро Гадала, настоятель храму св. Івана Золотоустого у Львові.

Єпископ Сокальський УГКЦ владика Михаїл (Колтун) у промові біля могили воїнів УПА говорив про патріотизм та мужність людей, які стали на захист Батьківщини. Він провів аналогію з сьогоденням, коли українці знову відстояли незалежність своєї землі.

„На патріотизмі цих людей ми вчилися бути патріотами. Завдяки їх патріотизму ми вистояли сьогодні. Ми відстояли свою незалежність і таким чином зробили свій внесок у відбудову держави. Тепер наше завдання цінувати мир. Український народ з його багатовіковою славною історією повинен жити в мирі. У цьому повинен полягати сенс життя”, – переконаний владика Колтун.

На завершення акції у приміщенні Українського католицького університету у Львові відбувся Круглий стіл „Друга світова війна: Пам'ять. Відповідальність. Примирення”. У ньому взяли участь духовенство, українські науковці, культурні діячі, журналісти, гості з Німеччини.

За повідомленням прес-служби Глави УГКЦ, у цей же час Патріарх Любомир (Гузар) брав участь в екуменічних Днях Пам'яті у Берліні.

http://www.risu.org.ua - Релігійна Інформаційна Служба України

http://www.ji-magazine.lviv.ua/seminary/2005/sem08-05/report.htm - фотогалерея події.