Мови

 

«Для того, щоб говорити про майбутнє, маємо знати про минуле», – митрополит Олександр (Драбинко) (ПЦУ)

2019-12-12 10:30

Усі матеріали, які розміщені на семистах сторінках книги, об’єднала ідея канонічної незалежності Православної церкви України. Загалом видання призначене для широкого кола читачів – священників, вірян, церковно-суспільних діячів та всіх, хто цікавиться проблемами, які пов’язані з процесами унезалежнення Української Церкви. Книгу видали Фонд Пам’яті Блаженнішого митрополита Володимира та видавництво «Дух і Літера».

 Працю представив публіці сам автор, а також о. д-р Іван Дацько (УГКЦ) – президент Інституту екуменічних студій УКУ, о. Георгій Коваленко (ПЦУ) – ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості, захід модерував – Тарас Курилець – керівник проектів і програм Інституту екуменічних студій УКУ.

«Книга є неоднорідною, у ній зібрано матеріали, які представляють події розвитку автокефального руху ще з початку ХХ століття. Це збірка матеріалів конференцій, інтерв’ю. Нещодавно у Львові відзначали 30-ліття відновлення УАПЦ. Для того, щоб говорити про майбутнє, маємо знати про минуле. Слава Богу, що час змінюється, ми вже не є залежними від радянського минулого, живемо у час, коли твориться історія», – наголосив митрополит Переяслав-Хмельницький та Вишневський ПЦУ Олександр (Драбинко) під час презентації.

До слова, раніше автор книги входив до Української Православної Церкви (Московського патріархату). 15 грудня 2018 року він взяв участь в Об’єднавчому соборі українських православних Церков, який скликав Вселенський Патріарх Варфоломій, і увійшов до єпископату новоствореної Православної Церкви України.

«У першій – публіцистичній – частині книги публікуються статті митрополита Олександра, написані та оприлюднені автором в українських ЗМІ впродовж 2016–2018 рр., де дискутуються питання, пов’язані з канонічним статусом, богослужбовою мовою та відновленням єдності Православної Церкви в Україні. До другої частини книги увійшли історичні розвідки, присвячені актуальним сьогодні питанням української церковної історії – боротьбі за автокефалію в 1918–1925 рр., а також історичним обставинам неканонічного приєднання Київської Митрополії до Московського Патріархату (1686)» – йдеться в анотації до книги.

За словами митрополита Олександра, її можна читати з будь-якого розділу. Ба більше, над цим виданням йому довелося працювати кілька років, а те, що воно з’явилося в рік отримання Томосу – збіг обставин, зокрема про це йдеться на початку книги.

«Початок цьогорічної «автокефальної» кампанії застав мене за письмовим столом. А саме за фінальною редакцією моєї книги «Українська Церква на шляху до автокефалії». Тексти, що увійшли до цієї книги, готувалися не один рік, а наприкінці розміщено документи, які стосуються історії самопроголошення автокефалії в 19191925 роках: декрети Української Народної Республіки, постанови зборів і Соборів, які проголошували автокефалію або висловлювалися за неї тощо. Книга очевидно вийде у світ раніше, ніж стане ясно, чим саме закінчиться ще ненаписана мною глава «2018: в очікуванні Томосу»: наданням Українській Церкві канонічної автокефалії від Константинополя чи черговою історичною паузою в рішенні українського церковного питання? Проте незалежно від результатів рішення Вселенського Патріарха хочу сьогодні публічно підтримати ідею автокефалії Української Церкви. Причому роблю це свідомо, добре розуміючи всі ризики, які накликає на мене ця позиція. Річ у тім, що, проаналізувавши майже столітню історію боротьби українських православних християн за автокефалію, зрозумів: альтернативи канонічній самостійності нашої Церкви просто не існує», – написав автор.

«Ми знайомі з митрополитом Олександром з 2011 року. Познайомилися у Римі, і я запросив владику відвідати Собор Святої Софії УГКЦ. Для мене це перша солідна книга, яка вийшла з того часу, як проголошена автокефалія. Ми, греко-католики, чомусь боїмося поняття «автокефалія», вважаючи цей термін православним. Але східні католицькі церкви мають статус Ecclesiae sui iuris, «Церкви свого права», це практично ідентичні поняття. Тому вітаю з такою роботою, яка справді містить свою унікальну цінність», – поділився думками о. д-р Іван Дацько, президент Інституту екуменічних студій.

Далі протоєрей Георгій Коваленко – ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості – також зауважив: «Книга цікава тим, що поєднує різні стилі – публіцистичний, дослідницький, робота з документами. Приємно говорити про книгу, яка вже майже розійшлася за тиражем. Приємно читати дослідження початку ХХ століття, і важливо не робити тих самих помилок, не заходити у «глухі кути». Шлях до автокефалії українське Православ’я пройшло, але чи пройшло шлях до єдності? Ця книга для тих, хто хоче бути у єдності».

Оксана Войтко

Фото автора 

Джерело: ДУХОВНІСТЬ