Мови

 

«Гідність-Служіння-Солідарність. На шляху оновлення країни»: у Львові урочисто відкрили Х Екуменічний соціальний тиждень

2017-10-05 10:15

 

Як годиться, він розпочався з молитви храмі Софі-Премудрості Божої (Козельницька 2а, УКУ) відбулась Божественна Літургія за участі представників різних конфесій у межах Х Екуменічного соціального тижня. Серед запрошених були представники УГКЦ, РКЦ, УАПЦ, а також протестанських конфесій. Літургію очолив Високопреосвященнішого Владику Ігора, Мирополита Львівського.

             Владика у своїй проповіді нагадав всім присутнім, що багатство не головне в нашому житті. Він наголосив, що найцінніше для людини - чесне життя перед Богом. Опісля Літургії слово надали президенту Інститут екуменічних студій УКУ отцю Івану Дацьку. Отець подякував усім присутнім за спільну молитву, а також сказав, що без молитви всяка екуменічна діяльність неможлива.

 Опісля відбулося Урочисте відкриття та пленарне засідання суспільного форуму в Центрі Митрополита Андрея Шептицького (Український католицький університет).

На урочистому відкритті учасників форуму привітали співорганізатори.

«Соціальний тиждень – це час призадуми над кожним кроком, який ми робимо кожного дня, над кожною нашою думкою, яку ми приділяємо людям. Це час призадуми над тими нашими кроками, які супроводжують наше життя не тільки в контексті особистого, а й в контексті спільноти, в якій ми проживаємо. Тут буде дуже багато можливостей і часу, нагоди, щоб ми подивилися, зрозуміли те все, що почуємо, і прийняли як те, що має бути нашим – до виконання, до життя, до життя в любові. Всім нам бажаю єдності, спокою. Слава Ісусу Христу», - привітав учасників о. Богдан Прах, ректор Українського католицького університету.

«Я думаю, що кожна людина, яка подивилася на ключові слова цього тижня, то побачила, напевне, гідність. Зразу спрацьовує асоціативне мислення, і ми повертаємося до нашої української історії трирічної давнини. Багато сказано, багато передумано з цього часу, але найголовніше, що ще не є відображено, що це була гідність не просто окремої людини, яку було ображено, понівечено. Це була гідність всього народу, цілої спільноти людей. І не просто гідність, а гідність людей, які стали разом плечем до плеча. Я розумію, що ми живемо ще тими переживаннями, ще тим моментом, і всі свої сьогоднішні речі міряємо до тієї хвилини, коли багато з нас стало на повний ріст і сказало, що я є такий і разом зі мною такі ж люди, і ми маємо свої переконання, гідність, амбіції до життя. Я б дуже хотів, щоб саме в цей час, коли ми хочемо за тиждень більше приділити увагу переосмисленням, обдумуванню, ми обов’язково дивилися на цю проблему з точки зору кожного з нас сьогодні: а що я зробив для того, щоби та гідність і великий вияв любові багатьох мільйонів людей впровадився сьогодні в життя?

Друга фраза – це служіння. Кожному з нас непросто, кожен має свої втрати і перемоги. Але я би хотів, щоб не говорити асоціативно, вдатися до конкретної особи – Кардинала УГКЦ Йосипа Сліпого. Маємо простий, але всеохопний вияв служіння. Я розумію, що досягнути кожній людині тієї величі і мудрості, міцності, звичайно, є дуже складно. Але маємо приклад і маємо у важку хвилину від самого себе вимагати служіння – народові, Церкві, громаді, родині і самому собі. Тоді отримаємо солідарність. Таких людей, я переконаний, у нашому суспільстві є переважна більшість. Ми заслуговуємо на велику спільну справу і велике майбутнє», - розповів Олег Синютка, голова Львівської обласної державної адміністрації.

 «Це вже наш 10-ий Форум у Львові, час дуже швидко біжить. Дякую всім, хто щоденно працює для того, щоб екуменічні тижні ставали екуменічними місяцями і роками, щоб це тепло, яке йде з душі, поширювалося більше й більше, і щоб кожен з нас це тепло роздавав своїй родині, роботі, країні і світу. Сьогодні наш світ цього дуже сильно потребує.

Соціальний тиждень творить сьогоднішній день і завтрашній. Сюди приїжджають прекрасні спікери – моральні авторитети. І коли ти їх бачиш, чуєш і маєш можливість дебатувати, то занурюєшся у дуже глибокий і чистий світ. Тема сьогоднішнього екуменічного тижня дуже особлива «Гідність-Солідарність-Служіння». Якщо твоє покликання служити у церкві, чи у владі, чи у війську, то це означає віддати себе повністю, як свічка згоріти. Але якщо ти робиш це з гідністю, то сили щось робити тобі дає сам Бог. Такі люди мають особливу відповідальність, і якщо це служіння є на фундаменті гідності, то ми маємо майбутнє. Ми маємо бути гідними і служити батькам, рідним, друзям і бути просто людиною», - зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.

«Під час Літургії ми дякували Богові, що це є Х Екуменічний соціальний тиждень. Десь після чи VI тижня ми мали час застою. Я зі своїми колегами з ректорату УКУ неформально запропонував зробити однорічну паузу. На мене всі накинулися, що Екуменічний соціальний тиждень вже став брендом міста Львова. Цього року ми перший раз відбули Екуменічний тиждень у Києві. Блаженніший Патріарх Святослав казав, що ми мусимо робити в Києві. А львівяни казали: «Робіть в Києві, але не забудьте, що маєте бути вірні Львову». Я хочу запевнити всіх, що як Бог дасть нам силу, то ми будемо продовжувати соціальні екуменічні тижні в майбутньому.

«Гідність-Служіння-Солідарність» - це є вселенські цінності. Ми повинні плекати в собі гідність. Покійний Блаженніший Патріарх Йосиф нам казав: «Плекайте священичу поставу не гордости, але привітности». Це виявляється в служінні і солідарності. Це універсальні цінності, але на шляху оновлення країни вони відносяться до нас, бо ми – молода держава, хоча історія наша старовинна. Ми мусимо вчитися, як управляти цією державою, і ми над цим будемо застановлятися.

Цього року ми будемо в окремий спосіб наголошувати на екуменічному вимірі. Тому що є 3 дати, які, неначе, заохочують нас перестати бути роз’єднаними, а продовжувати в єдності. 500-ліття Реформації, в 2025 році буде 1700-ліття І Нікейського Собору. Вже Вселенський Патріарх Вартоломій і Папа Франциск сказали, що хочуть дати якийсь знак. Це не є так далеко, тож готуймося. Ну і 2000-ліття Воскресіння Христового, про що я завтра буду в особливий спосіб говорити. Ми маємо бути поінформовані, бо Україна є між Сходом і Заходом, питання єдности Церков завжди було для нас пріоритетним. І ми повинні молитися, бажати і працювати над єдністю. Я дякую всім за присутність і вірю, що ми будемо мати надзвичайно успішний і благословенний Х львівський Екуменічний соціальний тиждень», - зазначив о. Іван Дацько, президент Інституту екуменічних студій Українського католицького університету.

«Сьогодні ми зібралися, щоб продовжити екуменічний діалог, який, я надіюся, буде взаємокорисний всім учасникам цієї зустрічі. Йдеться про обєднання на шляху оновлення країни, усвідомлюючи при цьому свою гідність як дітей Божих. Львівська політехніка, відчуваючи свою відповідальність за долю громади, долучилася до підготовки фахівців за спеціальністю «Соціальна робота». У нашому університеті на базі Інституту гуманітарних та соціальних наук створено Міжнародний центр професійного партнерства «Інтеграція». Результатом міжнародної співпраці можна вважати створення у Львівській політехніці служби доступу до можливостей навчання без обмежень, яка має на меті поступово трансформувати університет у безбар’єрний навчальний простір. Це лише невеличкий внесок в оновлення нашої країни і суспільства. Я сподіваюсь, що цьогорічний форум дозволить нам знайти правильне рішення до усвідомлення нашої гідності, дасть потужний імпульс до розвитку нагальних проблем сьогодення, дасть нам можливість відповісти на сьогоднішні виклики. Бажаю усім успіхів у пошуку цих рішень», - привітав проректор з науково-педагогічної роботи НУ «Львівська політехніка» Олег Давидчак.

Нагадаємо, десятий рік поспіль Інститут екуменічних студій Українського католицького університету організовує Екуменічний соціальний тиждень. Десятий ювілейний всеукраїнський форум цього року відбувається двічі – у Києві та Львові.

Ініціативу проведення форуму у Львові підтримали партнери-співорганізатори, серед яких Львівська міська рада, Львівська обласна рада та адміністрація, Національний університет «Львівська політехніка», Інститут екуменічних студій УКУ, Українська академія лідерства, Український католицький університет, релігійний інтернет-ресурс «Духовна велич Львова», Благодійна організація «Справа Скарбека».

Марта Бiльська, прес-центр Х  Екуменічного Соціального Тижня

Фото Валентини Євтушок